Σκόραρε ο Γιακουμάκης, κέρδισε η Γκόρνικ (vid)

Το γκολ του Γιώργου Γιακουμάκη «άνοιξε» το δρόμο για τη Γκόρνικ Ζάμπρζε, η οποία ξεκίνησε με δύσκολη νίκη 3-2 τη σειρά των πλέι-άουτ στην Πολωνία κόντρα στη Κορόνα Κίελτσε, σε ματς με πολύ έντονο ελληνικό «χρώμα».

Όπως αναφέρει το sport-fm.gr, ο επιθετικός της ΑΕΚ -που αγωνίζεται ως δανεικός στην πολωνική ομάδα- άνοιξε το σκορ στο 19′, έχοντας απέναντί του τον πρώην αμυντικό του ΠΑΣ Γιάννινα, Θεμιστοκλή Τζημόπουλο, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 13ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Φορσέλ και Σίμουσικ, όμως το αυτογκόλ του Γκνιάτιτς στο 87′ και το τέρμα του Ανγκούλο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, «σφράγισαν» το τελικό 3-2.

Ο Γιακουμάκης, που αντικαταστάθηκε στο 60′, είχε στο πλευρό του ως βασικό και τον έτερο «δανεικό» της «Ένωσης» στην πολωνική ομάδα, Σταύρο Βασιλαντωνόπουλο.