Ανεβαίνει ο Παναθηναϊκός, κέρδισε και τον Απόλλωνα (βαθμολογία)

Με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στο 27ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός πήρε το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και έφτασε τους 9 βαθμούς. Ξεχώρισε ο Μαουρίτσιο, κόκκινη ο Μολό.

Στο σημείο που βρισκόταν ο Παναθηναϊκός μετά και την γκέλα με τον Βόλο, έψαχνε απεγνωσμένα νίκες.

Έκανε σεφτέ στη Λαμία και σήμερα δεν υπήρχε ούτε σαν σκέψη η γκέλα με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Παναθηναϊκός έκανε το χρέος του, λοιπόν, νίκησε 1-0 με πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στο 27’ κι αφού χρειάστηκε η βοήθεια του VAR και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη του και πρώτη στο ΟΑΚΑ σε τρία ματς. Όσο για την εμφάνιση; Δεν βλεπόταν. Αλλά τέτοια ώρα, τέτοια λόγια. Νίκη να είναι κι όπως να ‘ναι.

Ο Απόλλων έπειτα από τη νίκη στο πρώτο του ματς με την ΑΕΛ, έχει τέσσερις σερί ήττες, αλλά στο ΟΑΚΑ έδειξε καλά στοιχεία. Ήταν συμπαγής, στο δεύτερο 45λεπτο, είχε τον έλεγχο, ωστόσο, του έλειψε η τελική πάσα για να εκτελέσει και να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

το φιλμ του αγώνα στο onsports.gr

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (77’ Καραγιάννης), Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος (57’ Σερπέζης), Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης, Σαβιέρ (77’ Βιγιαφάνιες), Μακέντα (73’ Αϊτόρ), Καρλίτος.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (81’ Λαγός), Μπεντινέλι, Σλίβκα, Φερνάντεθ (46’ Ιωαννίδης), Τσαμπούρης, Τσιλούλης, Φατιόν (74’ Κολ).