“Πανδαισία” τερμάτων στον Βόλο, πέρασε σαν…σίφουνας ο ΟΦΗ! (βαθμολογία)

Ο ΟΦΗ συνέτριψε με 4-1 τον Βόλο κερδίζοντας και το τρίποντο αλλά και το άγχος που φάνηκε από την έλλειψη των θετικών αποτελεσμάτων.

Τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε απόψε (23/11) ο ΟΦΗ που κέρδισε στο Βόλο την ομώνυμη ομάδα με 4-1 και «σκαρφάλωσε» στην κατάταξη. Έπειτα από ένα «χορταστικό» ματς, που διεκδικεί τον τίτλο του καλύτερου, μέχρι στιγμής, στη σεζόν.

Όπως αναφέρει το gentikoule.gr, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και απείλησαν στο 2ο λεπτό με τον Σωτηρίου να διώχνει το σουτ του Μαρτίνες που βρέθηκε εντελώς μόνος στο ύψος του πέναλτι της μεγάλης περιοχής του ΟΦΗ ενώ στην συνέχεια το ανάποδο ψαλιδάκι του Δουβίκα έφυγε μόλις άουτ.

Μετά το πρώτο 10λεπτο ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία του αγώνα, βελτίωσε τις γραμμές του στο τρανζίσιον, οι φάσεις από τους γηπεδούχους δεν έβγαιναν και οι παίκτες του Γιώργου Σίμου ξεκίνησαν να χτυπούν στις αδυναμίες του Βόλου τόσο στον άξονα όσο και στην δεξιά πλευρά της ομάδας του Άνχελ Λόπεθ με τον Στάρτζεον να κάνει ότι θέλει τον Γκουαροτσένα και τον Ντε Γκουζμάν να παίρνει πάνω του όλο το παιχνίδι του ΟΦΗ.

Στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Σαρδινέρο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων ο Σάντσεζ τον ανέτρεψε καθώς έβγαινε τετ α τετ και τον Καραντώνη να αποβάλει τον Αργεντινό αμυντικό. Το αριθμητικό πλεονέκτημα του ΟΦΗ έδωσε νέα πνοή στους παίκτες του και στο 39′ ήρθε το 0-1 όταν ο Νέιρα βρήκε με καταπληκτική πάσα τον Ντε Γκουζμάν που πρόλαβε τον Γκαραβέλη ανοίγοντας το σκορ.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα του ΟΦΗ αντί να τον βοηθήσει του δημιούργησε έναν ανεξήγητο εκνευρισμό με τον Βόλο, παρότι έπαιζε με 10 παίκτες, να δημιουργήσει τρεις ευκαιρίες σε διάστημα εννέα λεπτών (51′-60′). Την ίδια ώρα οι παίκτες του Γιώργου Σίμου δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω και δεν έβρισκαν τον χώρο για να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς. Μετά την συμπλήρωση μιας ώρας ο ΟΦΗ πήρε ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού, σκόραρε δύο φορές με τον Σαρδινέρο με το πρώτο να ακυρώνεται, ορθώς ως οφσάιντ και το δεύτερο να μετράει κανονικά με τον Ισπανό να πετυχαίνει το 4ο φετινό του τέρμα.

Και ενώ το παιχνίδι έδειχνε να έχει τελειώσει, ο Βόλος ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 83′ με τον Δημόπουλο με κεφαλιά να μειώνει σε 2-1 για τους γηπεδούχους. Πριν προλάβουν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, ο Σαρδινέρο κέρδισε πέναλτι στο 88′ με τον Χουάν Νέιρα να ευστοχεί και τον ΟΦΗ να ξαναπαίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Φάμπιο Στάρτζεον διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

ΝΠΣ Βόλος : Γκαραβέλης, Γκουαροτσένα, Κολόμπο, Σάντσεθ, Φεράρι, Κιάκος (79′ Νίνης), Μπαριέντος, Περέα (79′ Μπαρτόλο), Μαρτίνεθ (33′ λ.τ. Δημόπουλος), Ουάρντα, Δουβίκας (89′ Γέντρισεκ)

ΟΦΗ : Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (46′ Λυμπεράκης), Ντε Γκουζμάν (90+3′ Γιάννου), Μεγιάδο, Γρίβας (89′ Σακόρ), Νέιρα (90+4′ Μπαλογιάννης), Στάρτζεον, Σαρδινέρο