Βαριά ήττα για το Περιστέρι στη Γαλλία

Το Περιστέρι ηττήθηκε στην Γαλλία από την Στρασμπούρ (77-57) κάνοντας κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην πιο αθλητική γηπεδούχο ομάδα. Για τους «κυανοκίτρινους» ήταν η δεύτερη ήττα σε τρεις αναμετρήσεις για τον Ε’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι έχασε κατά κράτος την «μάχη» των ριμπάουντ, καθώς η Στρασμπούρ πήρε 15 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (17-2), ενώ έκανε και 5 λάθη περισσότερα (18-13).

Στην πρώτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» έλεγξαν τον ρυθμό και προηγήθηκαν με 17-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και η άμυνα τους δεν λειτούργησε το ίδιο καλά το Περιστέρι έμεινε στην διεκδίκηση της νίκης (36-34 για τους γηπεδούχους το σκορ του πρώτου ημιχρόνου) με τον Στίβεν Γκρέϊ να σκοράρει 8 πόντους με δύο τρίποντα.

Η Στρασμπούρ ανέβασε τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Η γαλλική ομάδα με επιμέρους σκορ 15-4 στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου, ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων (51-38). Το επιμέρους σκορ για την Στρασμπούρ ολοκληρώθηκε με δύο σερί τρίποντα του Γιάρομιρ Μπόχατσικ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21 πόντους με 5/6 τρίποντα.

Το Περιστέρι δεν κατάφερε να αντιδράσει και η γαλλική ομάδα βρίσκοντας σκορ σε αιφνιδιασμούς και έξω από τα 6,75 μέτρα άνοιξε και άλλο την διαφορά. Με επιμέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου 12-4, προηγήθηκε με 20 (68-48). Η μέγιστη διαφορά για την Στρασμπούρ ήταν 23 πόντοι (77-54) λίγο πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουοβί): Μπόχατσικ 21 (5), Καβαλίερ 8, Τζέφερσον 8 (2), Λανσντόουν 12 (1), Μόριν 9, Μόφορτ, Κόλσον 9 (1), Ιζούντου, Μέιλ, Ουανράιτ 10 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 3, Γκρέι 13 (3), Πέτεγουεϊ 16 (2), Σαλούστρος 4, Βασιλόπουλος 2, Αθηναίου, Κρόκετ 7 (1), Χάροου 2, Τζόουνς 6, Καράμπελας, ΜακΛικ 4, Σκορδίλης.