Ισόπαλο το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ (βαθμολογία)

Δεν ανέδειξε νικητή το εξ αναβολής ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της Super League, με την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό να έρχονται ισόπαλοι 1-1.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 57′ με τον Μάριο Βρουσάι, μετά την ασίστ του Μπουχαλάκη, με τον “δικέφαλο” να ισοφαρίζει στο 80ο λεπτό με τέρμα του Αντρέ Σιμόες.

Το αποτέλεσμα κρατάει ζωντανή την ΑΕΚ στην υπόθεση τίτλο, με τους “ερυθρόλευκους” να χάνουν την ευκαιρία να ξεφύγουν στην κορυφή.

Οι δύο ομάδες έδειξαν να δυσκολεύονται στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ και γι’ αυτό δεν είχαμε ευκαιρίες σε κανονική ροή αγώνα. Βέβαια, ακόμα κι έτσι η ΑΕΚ παραλίγο να πληρώσει την έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα της! Ο Μπακάκης γύρισε στο 5′ την μπάλα στον Τσιντώτα, ο οποίος δεν έκανε καλό κοντρόλ και πιέστηκε από τους Ελ Αραμπί και Βρουσάι, δίχως να το πληρώσει. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποια καλά στημένα με τον Γκαρσία, ενώ ο Ανσαριφάρντ αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να πάρει την μπάλα σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή, μετά το λάθος του Σισέ.

Η πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 18ο λεπτό από στημένη φάση. Ο Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τσιντώτας με ωραία επέμβαση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Γενικότερα, το ματς είχε πολλά λάθη, με τις δύο ομάδες να μετρούν συνολικά 34 (18 η ΑΕΚ, 16 ο Ολυμπιακός) στο πρώτο 25λεπτο! Σε μια προσπάθεια να εκμεταλλευτεί κάποιο από αυτά, ο Καρέρα ζήτησε από τον Ανσαριφάρντ να πιέζει ψηλά για να βάλει δύσκολα στους Σισέ και Σεμέδο.

Όπως αναφέραμε και πιο πάνω τα στημένα του Γκαρσία αποτελούσαν απειλή για την άμυνα του Ολυμπιακού. Μάλιστα, ο 23χρονος εξτρεμ πήγε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όπως είχε πράξει κόντρα στον Απόλλωνα στο προηγούμενο ματς. Αυτό συνέβη στο 35ο λεπτό, αλλά ο Εμβιλά έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της εστίας του Σα!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο προπονητές προσπάθησαν να διορθώσουν τις… ανορθογραφίες του α’ ημιχρόνου κυρίως επιθετικά και δημιουργικά. Ο Καρέρα αντικατέστησε τον Ανσαριφάρντ με τον Ολιβέιρα και ο Μαρτίνς άλλαξε τους Μασούρα και Σίλβα με τους Καμαρά και Φορτούνη και το σύστημα σε 4-3-3. Κι εκείνος που δικαιώθηκε ήταν ο Πορτογάλος κόουτς του Ολυμπιακού καθώς στο 57′ έπειτα από εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας, ο Μπουχαλάκης έβγαλε ασίστ στον Βρουσάι, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Τσιντώτα γράφοντας το 0-1 (ο βοηθός ύψωσε σημαία για οφσάιντ αλλά διορθώθηκε από το VAR).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με σουτ του Μάνταλου και κεφαλιά του Νεντελτσιάρου, ενώ ο Καρέρα θέλησε να αλλάξει τον ρου της ιστορίας του αγώνα με τριπλή αλλαγή στο 71′. Τελικά το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης προήλθε από στατική φάση και μια επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία. Ο Σα εκτίμησε λανθασμένα την πορεία της μπάλας και ο Σιμόες που βρέθηκε στο πίσω δοκάρι με κεφαλιά πέτυχε το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (71′ Παουλίνιο), Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (86′ Ινσούα), Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστιτσιτς (70′ Σάκχοβ), Γκαρσία, Λιβάγια (71′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46′ Ολιβέιρα).

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (46′ Καμαρά), Τιάγκο Σίλβα (46′ Φορτούνης), Βρουσάι (82′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί