Επιστροφή στις επιτυχίες για τον ΠΑΟΚ, 2-1 τον Παναθηναϊκό (βαθμολογία)

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού και παρέμεινε στο -5 από τον Ολυμπιακό και στο -2 από τον Άρη. Δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό τον “δικέφαλο” η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, που επέστρεψε στην Τούμπα μετά από οκτώ χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 11′ με τον Σφιντέρσκι, οι “πράσινοι” ισοφάρισαν με τον Αϊτόρ πέντε λεπτά αργότερα και στο 61′ ο Ίνγκασον πέτυχε το νικητήριο όπως αποδείχτηκε γκολ για τους γηπεδούχους.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν και τον ΠΑΟΚ μάλιστα να είναι αυτός που έχασε τις περισσότερες μεγάλες ευκαιρίες, αφού βρήκε μπροστά του τον Ξενόπουλο που ήταν εξαιρετικός.

Οι “πράσινοι” μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Δικέφαλος ήταν αυτός που κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Σβιντέρσκι να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό μετά από εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Γιαννούλη. Η απάντηση ήταν άμεση και ήρθε στην αμέσως επόμενη φάση, όταν ο Αϊτόρ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύκολα τον Πασχαλάκη φέρνοντας στα ίσια το ματς στο 16ο λεπτό. Ο Δικέφαλος τρία λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει ξανά σε θέση οδηγού, με τον Πολωνό να κάνει το γυριστό από τη γραμμή της μικρής περιοχής και τον Ξενόπουλο να διώχνει σωτήρια. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν την κατοχή, προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια σουτ, ενώ «πέταξαν» νέα τεράστια ευκαιρία στο 43’ με τον Σβιντέρσκι να είναι και πάλι πρωταγωνιστής, όμως να βρίσκει μπροστά του το «τείχος» που ακούει στο όνομα Ξενόπουλος, αφού μετά από κάθετη μπαλιά του Τζόλη, ο Πολωνός έκανε την προβολή όμως ο 22χρονος πορτιέρο του Παναθηναϊκού καθάρισε ξανά για την ομάδα του.

Σε αντίθεση με το πρώτο, το β’ ημίχρονο ήταν κάκιστο και με πολλά λάθη μέχρι το 60′ καθώς οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε έναν συναγωνισμό λαθών. Σταδιακά όμως ο ΠΑΟΚ άρχισε να αποκτά υπομονή στο παιχνίδι του και πιο ορθολογικό τρόπο ανάπτυξης. Κι αφού απείλησε με σουτ του Ζίβκοβιτς στο 63′, βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 65′. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβιντέρσκι πήρε την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο αμαρκάριστος Ινγκασον με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ και στο 77′ έπειτα από κεραυνό του Ντόουγκλας Αουγκούστο που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ξενόπουλου. Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 88′ με τον Χατζηγιοβάννη που σούταρε άουτ από πλάγια θέση.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (82′ Κρέσπο), Γιαννούλης, Ντόουγκλας (89′ Εσίτι), Ελ Καντουρί, Μουργκ (71′ Σβαμπ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (89′ Περέιρα), Σβιντέρσκι (81′ Τσόλακ).

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Σάντσες (88′ Μπουζούκης), Πούγγουρας (82′ Αλεξανδρόπουλος), Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης, Αϊτόρ (82′ Εμμανουηλίδης), Βιγιαφάνιες (72′ Καρλίτος), Μακέντα (72′ Ιωαννίδης)