Πρόκριση με ανατροπή στην παράταση για τη Μπαρτσελόνα

Υπερπροσπάθεια για την πρόκριση η Μπαρτσελόνα, που τα κατάφερε τελικά στην παράταση.

Η Γρανάδα προηγήθηκε 2-0 στο ματς με τα γκολ των Κένεντι και Σολδάδο, ωστόσο οι “μπλαουγκράνα” έκαναν την αντεπίθεση τους και με τα τέρματα των Γκριεζμάν (στο 88′) και Άλμπα στις καθυστερήσεις, έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Γκριεζμάν έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ακριβώς στο 100′ , ωστόσο η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο φετινό Europa League έφερε ξανά το ματς στα ίσια με πέναλτι στο 103′.

Η Μπαρτσελόνα όμως ήταν αποφασισμένη για την πρόκριση και μάλιστα πέτυχε άλλα δύο γκολ με τους Ντε Γιονγκ (108′) και Ζόρντι Άλμπα (113′)

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνεθ) : Εσκαντέλ, Νέβα, Ντίαθ (46′ Φολκέ), Σάντσεθ, Ντουάρτε, Μοντόρο, Μπράις (105′ Πέρεθ), Κένεντι (46′ Ματσίς), Πουέρτας (80′ Βαγιέχο), Σόρο (58′ Βίκο), Σολδάδο (66′ Σουάρεθ)

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν) : Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο (57′ Ντεστ), Ουμτιντί (64′ Μπρεϊθγουέιτ), Αραούχο, Πέδρι (106′ Λεγκλέ), Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (76′ Πούιγκ), Γκριεζμάν, Τρινκάο (63′ Ντεμπελέ), Μέσι