Ανατροπή από το -18 και νίκη στο Αγρίνιο επί του Μεσολογγίου για το Περιστέρι (βαθμολογία)

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 18 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι έκανε εντυπωσιακό δεκαπεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 9-36 έκανε την ανατροπή και επικράτησε του Μεσολογγίου με 70-63 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» στο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου στον πάγκο του, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-6 παραμένοντας στην πέμπτη θέση. Την ίδια στιγμή το Μεσολόγγι που έπαιξε δίχως τον ασθενή Ντεβόντε Γκριν, υποχώρησε στο 4-11.

Ο Τζέιμς Γούνταρντ ήταν εντυπωσιακός για τους νικητές με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα, ο Βαγγέλης Μάντζαρης μοίρασε 8 ασίστ, ενώ και ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν κομβικός στην περίοδο της ανατροπής.

Για τους γηπεδούχους ο Γιάννης Σαχπατζίδης είχε 20 πόντους με 8/9 δίποντα σε 22′ συμμετοχής, ενώ ο Τόντρικ Γκότσερ συμπλήρωσε 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, κράτησαν το Περιστέρι για τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι και προηγήθηκαν στο πεντάλεπτο με 12-5. Οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα του Βασιλόπουλου και ένα καλάθι του Τζόουνς μείωσαν σε 14-13 στο 8′ όμως το Μεσολόγγι ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 19-15.

Ο Σκορδίλης με γκολ φάουλ ισοφάρισε σε 22-22 για το Περιστέρι στο 12′, με τους γηπεδούχους να τρέχουν όμως σερί 8-0 και τον Μοτσενίγο να κάνει το 30-22 δύο λεπτά αργότερα. Μετά από το καλάθι του Τζόουνς (30-24), οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έκαναν ένα εντυπωσιακό τρίλεπτο και με σερί 9-0 προηγήθηκαν με +15 με τον Ναούμη να διαμορφώνει το 39-24. Το Περιστέρι μείωσε με εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη σε 41-32, αλλά το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε το Μεσολλόγι να προηγείται με 45-32.

Η εντυπωσιακή παρουσία των γηπεδούχων συνεχίστηκε ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον Λάνγκφορντ να κάνει στο 25′ το 52-34 και να δίνει προβάδισμα 18 πόντων στην ομάδα του. Η αντίδραση του Περιστερίου ήταν άμεση και δύο τρίποντα του Γούνταρντ και άλλο ένα του Μάντζαρη μείωσε σε 54-43 ενώ ο Μπουρούσης στο φινάλε του δεκαλέπτου έκανε το 54-45.

Η αντεπίθεση του Περιστερίου συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Τα τρίποντα του Μπουρούση και Γούνταρντ και το καλάθι του Σαλούστρου έφεραν το σκορ στο 56-53 στο 33′ ενώ ένα νέο τρίποντου του Αμερικανού έφερε τις δύο ομάδες στα ίδια. Ο Γούνταρντ ισοφάρισε σε 58-58 με το Πριστέρι να τρέχει επιμέρους σκορ 6-24. Ο ίδιος παίκτης ήταν που έδωσε και το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους κάνοντας το 59-60 στο 36′ αλλά και το 60-63 ένα λεπτό αργότερα. Το Περιστέρι έφτασε και στο +10 (60-70 με τρίποντο του Γούνταρντ), με τον Λόρενς να διαμορφώνει το τελικό 63-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70.