Αθλήματα - Γενικά

Στη δεύτερη θέση ο Φοίνικας Σύρου, πέρασε από τη Βέροια (βαθμολογία)

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-1 σετ τον Φίλιππο στη Βέροια σε εξ αναβολής ματς της όγδοης αγωνιστικής της Volley League και ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας τα υπόλοιπα χρωστούμενα και άφησαν τους νεοφώτιστους στη μεγάλη κατηγορία στην προτελευταία θέση.

Ο Τέβιν Φέρελ αποχώρησε από την αναμέτρηση υποβασταζόμενος σε μία από τις τελευταίες φάσεις του ματς.

Ο Φοίνικας μπήκε φουριόζος στο πρώτο σετ και πήρε διαφορά +6 με το ξεκίνημα και έφτασαν με άνεση στο 1-0.

Οι Ημαθιώτες αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 10-7, με τον Φοίνικα να ανατρέπει το ματς και να φτάνουν στο 11-12. Ο Φίλιππος αντέδρασε ξανά και έφτασε στο +2, αλλά οι «πειρατές» ισοφάρισαν, όμως οι παίκτες του Σωκράτη Τζιουμάκα έφτασαν στο 1-1.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 8-11, με τους Βεροιώτες να μειώνουν σε 12-12 και να ισοφαρίζουν 14-14. Ο Φοίνικας σε εκείνο το σημείο με 3-0 σερί έφτασε στο +3, όμως οι Ημαθιώτες μείωσαν σε 21-22, αλλά οι Συριανοί έφτασαν στο 21-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Φοίνικας έφτασε στο 6-12, αλλά ο Φοίνικας μείωσε σε 13-14 και ισοφάρισε σε 17-17. Οι παίκτες του Ιγκόρ Γιούρισιτς έφτασαν στο 20-22, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 22-22. Στο 23-23, το ματς παιχνίδι διεκόπη όταν κάποιος από τους θεατές είχε έντονο διάλογο με κάποιον στον πάγκο του Φοίνικα. Το ματς συνεχίστηκε, με τον Φοίνικα να παίρνει τη νίκη με το μπλοκ του Μπράουν.

Τα σετ: 16-25, 25-21, 21-25, 24-26