Το έκανε ξανά ο Ιωνικός και ο Μάναλης, 1-0 την Παναχαϊκή στις καθυστερήσεις! (βαθμολογία)

“Σύμπτωση που επαναλαμβάνεται, παύει να είναι σύμπτωση” αναφέρει το ρητό και θεωρούμε πως βρίσκει απόλυτη εφαρμογή στην περίπτωση του φετινού Ιωνικού!

Η ομάδα της Νίκαιας βρήκε πάλι…πορτοφόλι στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα με τον Μάναλη, ο οποίος ήταν αυτός που είχε δώσει τη νίκη την προηγούμενη εβδομάδα στην Ιεράπετρα.

Αυτή τη φορά πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Πλατέλλα στο δοκάρι και “έγραψε” το 1-0 κόντρα στην Παναχαϊκή, που κρατούσε για 91 λεπτά έναν πολύτιμο βαθμό.

Με λιγοστές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης. Ανάκογλου και Κουσκουνάς δοκίμασαν σουτ στο 8′ και στο 9′ αντίστοιχα, με τον Αναγνωστόπουλου να μη συναντά κάποιο πρόβλημα, όπως αντίστοιχα και ο Σούλης λίγα δευτερόλεπτα αργότερα στο τακουνάκι του Βλαχομήτρου.

Αρκετά τα τρεξίματα από τους παίκτες του Καραπίτσου που είχαν κοντά τις γραμμές τους και προσπαθούσαν να απειλήσουν στην κόντρα και την ομάδα του Σπανού να έχει την κατοχή. Μάλιστα, η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ήρθε για τους γηπεδούχους με την συμπλήρωσε 20 λεπτών. Ο Κάστρο έστρωσε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή του Ρόλε, το σουτ του οποίου πέρασε ευτυχώς άουτ για την Παναχαϊκή.

Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Πλατέλλα στο 22′, με το αριστερό σουτ του έμπειρου εξτρέμ να καταλήγει λίγο δίπλα από την εστία του Σούλη. Ο ρυθμός όσο περνούσε η ώρα έπεφτε, με την ομάδα του Καραπίτσου να στηρίζεται κυρίως στην αμυντική της λειτουργία και να καταφέρνει στα πρώτα 45 λεπτά να κρατάει το μηδέν στα μετόπισθεν.

Ο Ιωνικός από την άλλη είχε την πρωτοβουλία κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει κάποια από τις λιγοστές του ευκαιρίες σε γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 53ο λεπτό. Ο Ιωνικός κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο κοντά στην περιοχή της Παναχαϊκής, ο Ρόλε ανέλαβε με το αριστερό την εκτέλεση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Σούλη.

Μέχρι τα πρώτα 60 λεπτά ο Ιωνικός είχε και πάλι την πρωτοβουλία, αλλά ταυτόχρονα και μια ανούσια κατοχή, με τον Σπανό να μην είναι καθόλου ικανοποιημένος. Από την άλλη ο Καραπίτσος έβλεπε τους παίκτες του να μην απειλούνται ιδιαίτερα και διατηρούν το μηδέν πίσω στην άμυνα, ρίχνοντας παράλληλα τον Γιούση στο ματς στο 68′.

Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα χάθηκε και πάλι από τους Νικαιώτες στο 66′. Ο Ομάρ έκανε υποδειγματική σέντρα, αλλά ο Σούλης έκανε εξαιρετική επέμβαση από κοντά στην προβολή του Πλατέλα και αποσόβησε το γκολ για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν αρκετά, με τον προπονητή τους να περνά δυο σέντερ φορ στον αγώνα (Μάναλη, Κουϊρουκίδη), αλλά η άμυνα της Παναχαϊκής ήταν δύσκολο να διασπαστεί.

Ο Τσερούτι έκανε ωραία προσπάθεια στο 82′, αλλά το σουτ του πέρασε απελπιστικά έξω, ενώ και η κεφαλιά του Κουϊρουκίδη στο 86′ δεν βρήκε στόχο. Καλή φάση στο 90′ με το εξαιρετικό σουτ του Πάνου που έδιωξε δύσκολα ο Αναγνωστόπουλος σε κόρνερ, όμως, ο Ιωνικός τρία λεπτά αργότερα βρήκε για ακόμα ένα παιχνίδι το γκολ στις καθυστερήσεις.

Ο Μάναλης στο 90+3′ πήρε το “ριμπάουντ” από το σουτ του Πλατέλλα που βρήκε στο δοκάρι και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος): Σούλης, Πατάπης, Λαρέα, Πάνος, Σταμόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Ανάκογλου, Τσερούτι (84′ Μπελεζάκης), Μασούρας (74′ Κόκας), Μπάτροβιτς (84′ Παπαδόπουλος), Κουσκουνάς (68′ Γιούσης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Παπαγεωργίου (82΄Κουϊρουκίδης), Αμπούντ-Ομάρ, Κύργιας, Φαζός, Γκοτσούλιας (46′ Μουμίν), Νιάσε (68′ Μάναλης), Ρόλε, Βλαχομήτρος (46′ Ματσούκας), Πλατέλλας, Κάστρο.