Στο -2 από την 7η θέση η Δόξα Δράμας, 2-1 την Ιεράπετρα (βαθμολογία)

Σημαντική νίκη για τη Δόξα Δράμας, τόσο βαθμολογικής σημασίας όσο και για το γόητρο.

Η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη επικράτησε με 2-1 του ΟΦ Ιεράπετρας και έφτασε τους 20 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Παναχαϊκή που βρίσκεται στην 7η θέση. Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί παρέμειναν στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς.

Η αλήθεια είναι πως η νίκη ήρθε με… καρδιοχτύπι στο τέλος, καθώς ο ΟΦΙ μείωσε και έψαξε την ισοφάριση αλλά παρά τις καλές στιγμές που είχε, δεν τα κατάφερε. Μετά το δεύτερο γκολ, η Δόξα πίστεψε ότι όλα είχαν κριθεί και δέχθηκε την αντίπαλη αντεπίθεση που ζητούσε τον υπερπολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Η ουσία πάντως είναι ότι η Δόξα πήρε αυτό που χρειαζόταν επιτακτικά και τώρα ατενίζει τη συνέχεια με περισσότερη αισιοδοξία, αν και μετά το “διπλό” των Χανίων στα Τρίκαλα, η 6η θέση απομακρύνεται αισθητά.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς, οι Δραμινοί προηγήθηκαν στο σκορ. Στο 25′ Ο Μαυριάς βρέθηκε αφύλακτος σε θέση βολής και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασόπουλου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Δόξα βγήκε ξανά με αξιώσεις όταν ο Κουτσιανικούκούλης έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή του Αθανασόπουλου, σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Τελικά, η πίεση των “ασπρόμαυρων” καρποφόρησε στο 52′ όταν ο Βάντερσον βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο μετά τη σέντρα του Μπαράνκο και με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Αθανασόπουλο (2-0).

Από το χρονικό σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος, ο ΟΦΙ πήρε τα ηνία του αγώνα και μάλιστα κατάφερε να μειώσει λίγο πριν τη συμπλήρωση 70 λεπτών. Ο Βογιατζής έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντάλα Κούστα με κεφαλιά νίκησε τον Στεφανάκο για το 2-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι Κρητικοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Λάθος του Άντερσον εκτός περιοχής, όμως οι φιλοξενούμενοι σάστισαν, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να βγουν σε θέση τετ-α-τετ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο ΟΦΙ είχε δύο ακόμη καλές στιγμές, αρχικά σε σουτ του Ντάλα Κόστα που απέκρουσε ο Στεφανάκος και δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κούστα, που έπιασε αφύλακτος την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παπαργυρίου, Παρασκευάς, Κουκόλης, Νασιμέντο, Χάμοντ (35′ Φυτόπουλος), Πινδώνης, Βάντερσον (74′ Μαρινάκης), Κουτσιανικούλης (74′ Μενσά), Μαυριάς (85′ Σαμπανίδης), Μπαράνκο (74′ Μπελεβώνης).

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Βογιατζής, Χιντζίδης (44΄Αναούτογλου), Μασουέρο, Σμίλτος, Τεγούσης (57′ Αρσενίδης), Λεμονής, Γκίνη (85′ Τσιλιγγίρης), Κούστα, Ντούνης, Αποστολίδης (46′ Ντάλα).