Τον βαθμό στις καθυστερήσεις και ξανά κορυφή ο Ιάλυσος (βαθμολογία)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Παπουτζίδη στο 85′, ο Ιάλυσος έδειξε περίσσεια υπομονή και με γκολ του Χατζησάββα στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1′), κατόρθωσε να αποσπάσει μία πολύτιμη εκτός έδρας ισοπαλία, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε ένα «κακό» πρώτο μέρος από πλευράς θεάματος, τόσο ο Αστέρας όσο και ο Ιάλυσος προσπαθούσαν -χωρίς αποτέλεσμα- να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Κάπως έτσι το ημίχρονο τελείωσε στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, τα τελευταία 20′ της αναμέτρησης ήταν επεισοδιακά. Αρχικά, ο Αστέρας προηγήθηκε στο σκορ στο 85′, καθώς σε εκτέλεση φάουλ του Μπρακαμόντε κοντά στην μεσαία γραμμή, η άμυνα του Ιάλυσου «αδράνησε» και ο Παπουτζίδης (που είχε περάσει ως αλλαγή στο 77′) με κοντινή κεφαλιά σκόραρε για το 1-0.

Ο Χατζησάββας όμως, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Χριστόπουλο, που -επίσης- νωρίτερα είχε εισέλθει ως αλλαγή στην αναμέτρηση, έκανε το άψογο κοντρόλ και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Ιάλυσο, που επέστρεψε στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Football League.

Αστέρας Βλαχιώτη (Γιώργος Βαζάκας): Παϊτέρης, Κουρτέσης (73′ Ευαγγελιδάκης), Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Μάρτσεβ (77′ Βερνάρδος), Σκεντεράι, Παλιάτσος (77′ Πατσαρούχας), Μπρακαμόντε, Καλλέργης (77′ Παπουτζίδης).

Ιάλυσος Ρόδου (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Μπουσάι (61′ Σκεντεράι), Καρπαθάκης, Καντούτσης (88′ Χριστόπουλος), Τερζίου, Παπουτσογιαννόπουλος, Μανιώτης, Σταθόπουλος (61′ Χατζησάββας), Μαστραντωνάκης (84ο Παπαδόπουλος), Γιώργου.