Στο -2 από τη Λέστερ η Τσέλσι, “κηδεία” της Άστον Βίλα στην Έβερτον (βαθμολογία)

Με δύο πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το σημερινό (1/5) πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής στην Premier League.

Με τον Κάι Χάβερτζ να σκοράρει δύο φορές και να μετατρέπεται στον πρωταγωνιστή του λονδρέζικου ντέρμπι, η Τσέλσι επικράτησε 2-0 της Φούλαμ στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Με το τρίποντο, οι μπλε του Λονδίνου διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 61 βαθμούς και με διαφορά ασφαλείας από την πέμπτη Γουέστ Χαμ, η οποία πάντως έχει ένα ματς λιγότερο.

Ενώ η Τσέλσι μόνο με… θαύμα θα χάσει το σεντόνι του Τσάμπιονς Λιγκ, η Φούλαμ μάλλον πρέπει να αρχίσει να προετοιμάζεται για τα μπαράζ παραμονής, αφού δεν προλαβαίνει τις θέσεις της σωτηρίας.

Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό, όταν ο Μάουντ πέρασε όμορφα στον Χάβερτς που βρέθηκε απέναντι από τον Αρεολά και τον πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

Στο 49′ και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Τσέλσι πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Βέρνερ να περνά τρομερή κάθετη για τον Χάβερτζ που σε τετ-α-τετ με τον Αρεολά, πλάσαρε για το 2-0.

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ) : Μεντί, Ζουμά, Κρίστενσεν, Τσίλγουελ (81′ Αλόνσο), Τιάγκο Σίλβα, Τζέιμς, Γκίλμουρ, Μάουντ (76′ Έιμπραχαμ), Βέρνερ, Χάβερτς, Ζιγές (68′ Καντέ)

Φούλαμ (Σκοτ Πάρκερ) : Αρεολά, Άινα, Ανταραμπιόγο, Άντερσεν, Ρόμπινσον, Λεμινά, Λούκμαν, Ανγκισά, Ντε Κόρδοβα Ριντ (78′ Φάμπιο Καρβάλιο), Καβαλέιρο (78′ Ονομά), Μάτζα (81′ Μίτροβιτς)

Στο άλλο ματς, η Άστον Βίλα νίκησε δίκαια με 2-1 στο Γκούντισον Παρκ την Έβερτον, περιορίζοντας την Ευρωπαϊκή της προοπτική. Οι Γουότκινς (13′), Ελ Γκάζι (83′) τα γκολ των “χωριατών”, ο Κάλβερτ Λιούις (19′) το γκολ των γηπεδούχων.

Στο 13ο λεπτό ο Γουότκινς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους αλλά η Έβερτον μπόρεσε να απαντήσει έξι λεπτά πιο μετά με τον Κάλβερτ – Λιούις.

Όμως αυτή η εξέλιξη δεν βοήθησε τόσο την ομάδα του Αντσελότι, μιας και η Άστον Βίλα έπαιξε πιο μεθοδικά, λιγότερο άτσαλα και θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει νωρίτερα το νικητήριο τέρμα, πολύ πριν από το επίτευγμα του Ελ Γκάζι στο 83’.

Ο γκολκίπερ Πίκφορντ έκανε πολλές σωτήριες επεμβάσεις όμως οι επιθετικοί του, ξέμειναν από έμπνευση και «καθαρό μυαλό» σε ένα λιγότερο θεαματικό δεύτερο ημίχρονο όπου πάντως έμειναν στην επιφάνεια η αδυναμία της Έβερτον να μείνει σε τροχιά Ευρώπης αλλά και το θράσος της Άστον Βίλα να παίξει με όρεξη για την νίκη, την οποία δίκαια την κατέκτησε ανεβαίνοντας με 48 πόντους στην 9η θέση, πάνω από τις Λιντς και Άρσεναλ