Άνετο απόγευμα για τη Ρεάλ, μεγάλη νίκη για την Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα (βαθμολογία)

Με τις νίκες των γηπεδούχων, ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του Σαββάτου (1/5) για τη 34η αγωνιστική της LaLiga.

Οι Μαδριλένοι είναι δύο πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Ατλέτικο έπειτα από 34 αγώνες, ενώ η Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη είναι με ένα ματς λιγότερο τρεις και τέσσερις πόντους αντίστοιχα πίσω από τη δεύτερη θέση. Η Ρεάλ είναι πλέον 14 αγώνες αήττητη στο πρωτάθλημα. Η Οσασούνα είναι ουσιαστικά αδιάφορη αλλά το πάλεψε.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και είχε ευκαιρίες για γκολ, όμως έπεσε πάνω σε έναν τρομερό Σέρχιο Ερέρα, με τον τερματοφύλακα της Οσασούνα να κάνει τρομερές επεμβάσεις λέγοντας «όχι» σε Αζάρ και Μιλιτάο.

Το β’ ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Βαράν αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων προβληματίζοντας τον Ζιντάν ενόψει Τσέλσι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά δικαιώθηκαν στο 76′, όταν ο Ίσκο -που είχε μπει αλλαγή- εκτέλεσε κόρνερ και ο Μιλιτάο σκόραρε με ωραίο τελείωμα για το 1-0, αποζημιώνοντας για τις χαμένες ευκαιρίες του α’ μέρους.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «μπλάνκος» καθάρισαν το ματς με τον Καζεμίρο, έπειτα από ωραία προσπάθεια του Μπενζεμά.

Στο άλλο ματς, η Ουέσκα πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Σοσιεδάδ και έφτασε τους 30 βαθμούς, όσους έχουν η Βαγιαδολίδ και η Έλτσε. Το γκολ που έκρινε το ματς για την ομάδα του Δημήτρη Σιόβα σημειώθηκε με αυτογκόλ του Ελουστόνδο στο 87′.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Οντριοθόλα, Μιλιτάο, Βαράν (46′ Φερνάντεθ), Μαρσέλο (64′ Γκουτιέρεθ), Καζεμίρο, Μπλάνκο, Ασένσιο (83′ Αρίμπας), Αζάρ (72′ Ίσκο), Βινίσιους (64′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά.

Οσασούνα (Γιακόμπα Αράσατε): Ερέρα, Βιδάλ, Αριδάνε, Νταβίντ Γκαρθία, Σάντσεθ, Τορό (84′ Χόνι), Μονκαγιόλα, Μαρτίνεθ (64′ Μπράσανατς), Τόρες (81′ Μπάρχα), Ρούμπεν Γκαρθία (81′ Λόπεθ), Τσίμι (64′ Μπούντιμιρ).