«Μπρέικ» του Περιστερίου στην Πάτρα, 83-66 τον Προμηθέα!

«Έσπασε» το πλεονέκτημα έδρας του Προμηθέα το Περιστέρι και πήρε την πρώτη νίκη στη μεταξύ τους σειρά στα πλέι οφ της Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 83-66 στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας, έκανε το 1-0 και πλέον χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να βρεθεί στα ημιτελικά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή (14/5, 20:00, ΕΡΤ3) στο «Ανδ. Παπανδρέου» του Περιστερίου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ημίχρονο έχτισαν διψήφιες διαφορές ενώ βρήκαν τις λύσεις όταν ο Παρομηθέας μείωσε σε 66-71 στο 36′ να τρέχουν σερί 12-0 ως το φινάλε και να φτάσουν στην πρώτη νίκη.

Παίκτης κλειδί στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης καθώς με τρία δικά του τρίποντα το Περιστέρι διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου τελείωσαν το παιχνίδι με 635 στα δίποντα (24/38) και 37% στα τρίποντα (9/24) ενώ είχαν έξι παραπάνω ριμπάουντ (36-30) και εννέα περισσότερες ασίστ (20-11). Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα άστοχος από μακρινή απόσταση καθώς είχε μόλις 3/22 τρίποντα ενώ σούταρε με 55% (20/36) στα δίποντα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρβιν Τζόουνς με 20 πόντους και ακόμα 7 ριμπάουντ. Ο Τρε ΜακΛίν τελείωσε με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Οι Δημήτρης Αγραβάνης, Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ είχαν από 15 πόντους για το σύνολο του Μάκη Γιατρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83.