Κέρδισε τον “τελικό” με την Ίντερ η Γιουβέντους και περιμένει (βαθμολογία)

Πέτυχε τον στόχο της κόντρα στην πρωταθλήτρια Ίντερ η Γιουβέντους και μάλιστα αγωνιζόμενη με 10 παίκτες.

Η “Μεγάλη Κυρία” επικράτησε με 3-2 και επέστρεψε στην τετράδα που οδηγεί στο Champions League της νέας περιόδου και περιμένει το “δώρο” της Φιορεντίνα αύριο, που αντιμετωπίζει τη Νάπολι.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Χουάν Κουαδράδο, που ευστόχησε στο πέναλτι του 88ου λεπτού και έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του, σημειώνοντας παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Ο Ρονάλντο είχε δώσει το προβάδισμα από το 24ο λεπτό, στο ριμπάουντ μετά το χαμένο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος, ενώ η Ίντερ κατάφερε να απαντήσει άμεσα, με το εύστοχο αυτή τη φορά χτύπημα πέναλτι του Λουκάκου.

Στο 83′ το αυτογκόλ του Κιελίνι έστελνε στο…βρόντο όλη την προσπάθεια των “ασπρόμαυρων” στο σημερινό παιχνίδι, όμως ο Κουαδράδο ήταν ψύχραιμος στο 88′ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής των Μπετανκούρ (55′) και Μπρόζοβιτς (90+5′)

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο) : Σέζνι, Σάντρο, Ντανίλο, Κιελίνι, Ντε Λιχτ, Κιέζα (70′ Ντεμιράλ), Κουαδράδο, Ραμπιό, Μπετανκούρ, Κουλουσέφσκι (58′ ΜακΚένι), Ρονάλντο (70′ Μοράτα)

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε) : Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (80′ Βετσίνο), Σκρίνιαρ, Ντε Βρι, Χακίμι, Νταρμιάν (46′ Πέρισιτς), Μπαρέλα, Έρικσεν (73′ Σένσι), Μπρόζοβιτς, Λουκάκου, Μαρτίνες