Άνετη νίκη για την Εθνική μας και…φουλ για πρόκριση!

Με χαρακτηριστική ευκολία, στο Φιλίππειο της Βέροιας, η Εθνική γυναικών επικράτησε της Λετονίας με 17-34 και έκανε το 2/2 στον προκριματικό όμιλο για το Euro 2022.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά, υποχρέωσε σε έξι λάθη τις Λετονές στο πρώτο δεκάλεπτο και ήδη στο 12’ έχτισε μία διαφορά τεσσάρων τερμάτων (4-8). Με τις εξτρέμ Γκάτζιου και Παναγιωτίδου να σκοράρουν διαρκώς (4 και 3γκολ αντίστοιχα) και τη Λαμπρίνα Τσάκαλου να ξεκινά με 4/5, η Εθνική κυριάρχησε πλήρως στα επόμενα λεπτά και ήδη στο 25’ είχε ανεβάσει τη διαφορά στα δέκα γκολ (6-16). Έτσι, ο Παναγιώτης Μεσσήνης ξεκίνησε το rotation, ώστε να δώσει ανάσες ενόψει και του αυριανού ματς με την Ιταλία. Αξιοσημείωτο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι δύο αποκρούσεις πέναλτι της Κεπεσίδου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του τριανταλέπτου σε 8-17.

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με όλες τις αθλήτριες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και να προσπαθούν για το καλύτερο, η Εθνική ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στο +18 (13-31) στο 54′ έχοντας δεχθεί μόλις πέντε γκολ σε 24 λεπτά, για να πάρει τελικά τη νίκη με 17-34

Η βαθμολογία του ομίλου: Ελλάδα 4, Βοσνία 2, Ιταλία 2, Λετονία 0.

Πλέον, την Κυριακή, σε περίπτωση νίκης της Βοσνίας επί της Λετονίας, η Εθνική θα πάρει την πρόκριση ακόμη και αν χάσει με 13 γκολ από την Ιταλία. Σε περίπτωση νίκης της Λετονίας επί της Βοσνίας, τότε ακόμη κι ένας βαθμός θα είναι αρκετός για την Εθνική κόντρα στην Ιταλία, ώστε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αυτά βέβαια όσον αφορά τις ασκήσεις επί χάρτου, διότι στο γήπεδο η Εθνική ήδη έχει δείξει ότι βρίσκεται ένα επίπεδο πάνω από τις αντιπάλους της.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-10, 6-12, 6-16, 8-17 (ημχ), 9-19, 10-20, 12-24, 12-29, 14-31, 17-34
Λετονία (Σιμπούλσκις): Νταντάλεβα, Νικολάεβα 2, Σαβτσένκο, Σιμπούλσκα 4,Ασάρε 2, Κουκουράνε 3, Σεργκέγεβα, Κόκινα, Τεικμάνε, Ζαχαράνε, Μίνοβα 3, Τζενίτε 3, Κρόλε, Ντανιλένκο.
Ελλάς (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 2, Παναγιωτίδου 3, Ζενέλι 5, Γκάτζιου 4, Ζυγούρα, Μακρή, Βασιλειάδου 4, Ζηνωνίδου 1, Ν. Κεπεσίδου 2, Ανδρίτσου 4, Τσάκαλου 4, Αργυροπούλου 1, Στουγιαννίδου 3, Κωστοπούλου 1, Μάστακα.
Διαιτητές: Γιόβτσεφ – Γιόντσεφ (Βουλγαρία). Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι: 3/6 – 3/4