Με γκολ στο 90+6′ η νίκη του Αγροτικού Αστέρα (βαθμολογία)

Με μια νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Γ Εθνική ο Αγροτικός Αστέρας.

Σε μια…κουτσουρεμένη χρονιά λόγω της πανδημίας και με τη διεξαγωγή ενός γύρου, η ομάδα του Ευόσμου έμεινε εκτός του στόχου της κατάκτησης της πρώτης θέσης και έτσι ο σημερινός αγώνας κόντρα στον Εθνικό Γιαννιτσών, είχε τυπικό χαρακτήρα.

Η ομάδα της Πέλλας αποχαιρέτισε την κατηγορία, μετά την περσινή άνοδο από το τοπικό πρωτάθλημα και σήμερα έφτασε κοντά σε μια σημαντική επιτυχία, αγωνιζόμενη μάλιστα για μεγάλο διάστημα με 10 παίκτες.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους “πράσινους”, που τερμάτισαν οριστικά στην 4η θέση του 2ου ομίλου, σημείωσε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μερτζανίδης.

Μόλις στο 30ο δευτερόλεπτο, ο Εθνικός είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Τοπάλης βρήκε ωραία με κάθετη τον αμαρκάριστο Δεληχατζή, ο οποίος πλάσαρε, ο Αβραμίδης απέκρουσε εντυπωσιακά και στην επαναφορά ο Τοπάλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 2ο λεπτό όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια. Ο Ζαμίδης έκλεψε τη μπάλα στα αριστερά, βρήκε εξαιρετικά με παράλληλη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι τον Ανδρονικίδη ο οποίος από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (0-1)

Η απάντηση όμως ήρθε γρήγορα για τον Αστέρα και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό, όταν ο Κουκουλέκης έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Χρήστος Αβραμίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (1-1).

Στο 7ο λεπτό οι “πράσινοι” απείλησαν με την ανατροπή, όταν ο Κουκουλέκης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σαλπιγγίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο Τσάλμας με προβολή απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 13′ η ομάδα της Πέλλας έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Σαπουντζής βγήκε στην κόντρα από τα αριστερά και ο Βασιλειάδης τον ανέτρεψε ακριβώς στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Ο ρέφερι κ. Κεφαλάς έδειξε αμέσως την κόκκινη κάρτα.

Μεγάλη ευκαιρία στο 35′ για τον Αγροτικό. Λάθος της άμυνας του Εθνικού, ο Χρήστος Αβραμίδης βγήκε απέναντι από τον Ζησιμόπουλο, το σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Μπουλγκουρίδης απέτυχε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 38′ ο Σαλπιγγίδης κέρδισε μια κόντρα από τα δεξιά, πάσαρε παράλληλα στον Δημήτρη Κουκουλέκη ο οποίος σούταρε μόλις άουτ.

Στο 45′ ο Εθνικός πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με ένα εκπληκτικό γκολ από τον Αλμπάνη, ο οποίος από πλάγια και με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα “συστημένη” στο “Γ” της εστίας του Αβραμίδη (1-2)

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 51′ όταν ο Τάσος Κουκουλέκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Ζαρδικόπουλος δεν απομάκρυνε και ο Τσάλμας απέκρουσε τελευταία στιγμή προ του Χρήστου Αβραμίδη.

Στο 58′ οι γηπεδούχοι απείλησαν όταν ο Τάσος Κουκουλέκης έκανε το γέμισμα στην αντίπαλη άμυνα, ο Αβραμίδης προσπάθησε με κεφαλιά και ο Ζησιμόπουλος με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 67′ ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Σαλπιγγίδης κέρδισε την προσωπική μονομαχία με τον αντίπαλο του, πλάσαρε προ του Ζησιμόπουλου, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 78′ ο Τάσος Κουκουλέκης δοκίμασε το μακρινό σουτ, ο Ζησιμόπουλος σε ετοιμότητα απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 82′ οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν όταν ο Ματζίρης σούταρε, ο Χατζηλιάδης δεν απομάκρυνε και ο Σαλπιγγίδης με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζησιμόπουλου (2-2)

Το φινάλε του αγώνα επεφύλασσε ένα ακόμη γκολ. Στο 90+6′ ο Προβατίδης εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Μερτζανίδης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (3-2)

Αγροτικός Αστέρας (Απόστολος Κομπόγιας) : Αβραμίδης Β., Τσαχουρίδης (53′ Ματζίρης), Μιλκούδης, Καραγιάννης, Πορτοκαλάς, Κουκουλέκης Α., Κουκουλέκης Δ. (38′ Μερτζανίδης), Σαλπιγγίδης, Σαπουντζής (54′ Προβατίδης), Μπουλγκουρίδης, Αβραμίδης Χ.

Εθνικός Γιαννιτσών (Στέργιος Κιούρκας) : Ζησιμόπουλος, Χατζηλιάδης, Τσάλμας, Βασιλειάδης, Κυργερίδης, Τοπάλης, Ανδρονικίδης (69′ Σόνι), Ζαμίδης, Δελήχατζης (58′ Αλμαγιώτης), Αλμάνης, Παπαδόπουλος Χ. (90′ Φουστέρης)