“Δια πυρός και σιδήρου” ο ΠΑΟΚ από την Τρίπολη (βαθμολογία)

“Έσπασε το ρόδι” στη φετινή Super League ο ΠΑΟΚ, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Σε μια έδρα που διαχρονικά δυσκολεύεται, ο “δικέφαλος” πήρε τη νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης χάρη σε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντελίνιο Βιερίνια στο 27ο λεπτό.

Οι Αρκάδες ήταν μαχητικοί, πίεσαν αρκετά τον “δικέφαλο” μετά το γκολ και ειδικά προς το τέλος της αναμέτρησης είχαν καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν. Έπεσαν όμως πάνω σε έναν εξαιρετικό Πασχαλάκη, ο οποίος πραγματοποίησε μια σειρά από εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Το ματς

Ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε με ευκαιρία το ματς. Στο 2’ σουτ του Μιτρίτσα απέκρουσε ο Παπαδόπουλος, νέο σουτ του Μουργκ, κόντραρε σε κόρνερ.

Η συνέχεια, όμως, ήταν για τον Αστέρα που πήρε τον έλεγχο. Στο 18’ ο Σίτο βρέθηκε στη μικρή περιοχή και το πλασέ κατέληξε στον Πασχαλάκη, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 21’ σέντρα του Κανελλόπουλου, η κεφαλιά του Σίτο έφυγε άουτ.

Στο 25’ ο Σίτο έκανε λάθος γύρισμα, ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή και στην πάσα που επιχείρησε ο Κανελλόπουλος πάτησε τον Ολλανδό στο δεξί πόδι. Ο Μανούχος κλήθηκε να δει τη φάση στο VAR κι έδωσε το πέναλτι.

Στο 27’, λοιπόν, εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια, ο Παπαδόπουλος έπεσε στη δεξιά γωνία, αλλά η μπάλα κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ και δεν μπόρεσε να γλιτώσει το 0-1.

Στο 30’ κεφαλιά του Μπίσεσβαρ δεν βρήκε στόχο και εκεί ο ΠΑΟΚ ξεθύμανε.

Στο 36’ σέντρα σουτ του Άλβαρεζ, έδιωξε με δυσκολία ο Πασχαλάκης και στο 44’ ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, πραγματοποίησε τρομερή απόκρουση σε φάουλ του Άλβαρεζ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να αποχωρεί στο 52′ από το παιχνίδι έπειτα από ένα πρόβλημα που αποκόμισε από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τον Ροντρίγκο Σοάρες να περνάει στη θέση του.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για το δεύτερο ημίχρονο, ανήκε στον Αστέρα στο 54′, όταν ο Ρεγκίς σούταρε δυνατά, αλλά ήταν άστοχος.

Η μεγάλη ευκαιρία όμως για τους Αρκάδες ήρθε έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Τζερόνιμο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά-ψαράκι, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε μια κομβική απόκρουση.

Η συνέχεια του ημιχρόνου δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό με τον Αστέρα όμως να του βάζει δύσκολα στο 87΄λεπτό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μπαράλες που από κοντά, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και πριν αυτή περάσει τη γραμμή την μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

Ένα λεπτό μετά, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε ένα ωραίο σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ ενώ στο 91΄ο Πασχαλάκης ήταν και πάλι εκεί σε διπλό χρόνο, στον κεραυνό που εξαπέλυσε ο Ρεγκίς.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος, Άλβαρεθ (81′ Τασουλής), Καρμόνα (66′ Ρούμπεν Γκαρθία), Καστάνιο, Ατιένθα, Κανελόπουλος (66′ Σανταφέ), Καπίγια (81′ Μπενίτο), Βαλιέντε, Σίτο (66′ Ροντρίγκο Γκόμεθ), Ρεγκίς, Μπαράλες

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέκου) : Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Βιερίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Κούρτιτς, Σβαμπ (72′ Εσίτι), Μιτρίτσα (78′ Αουγκούστο), Μουργκ (79′ Ζίφκοβιτς), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (78′ Άκπομ)