Τρόμαξε αλλά πέρασε από τη Λαμία ο Ολυμπιακός (βαθμολογία)

Με νίκη συνέχισε στη Super League o Ολυμπιακός, κάμπτοντας την αντίσταση της μαχητικής Λαμίας στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι με τα γκολ των Σισέ και Μπουχαλάκη στο πρώτο μισάωρο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και όχι μόνο μείωσαν με τον Καραμάνο αλλά απείλησαν με την ισοφάριση με τον “αειθαλή” Λουκά Βύντρα.

Οι “ερυθρόλευκοι”, λίγες μέρες μετά τη νίκη κόντρα στην Αντβέρπ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, πήραν αυτό που ήθελαν στη Λαμία και επιστρέφουν στον Πειραιά για να προετοιμαστούν ενόψει της αναμέτρησης της Τετάρτης (22/9) με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Το ματς

Ο Τόμας Βατσλίκ έκανε την πρώτη του σημαντική απόκρουση στο ελληνικό πρωτάθλημα, στο 10ο λεπτό του αγώνα στο «Αθανάσιος Διάκος». Μετά από μπαλιά του Ρόμανιτς και κεφαλιά του Τιρόνε, ο Τσέχος γκολκίπερ εκτινάχθηκε και έδιωξε κρατώντας την εστία του απαραβίαστη. Και αφού δεν σκόραρε η Λαμία σε εκείνο το σημείο, το έκανε ο Ολυμπιακός δύο λεπτά αργότερα. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Σισέ με κεφαλιά έκανε το 0-1. Ήταν το δεύτερο γκολ του Σενεγαλέζου στόπερ για εφέτος, ύστερα από αυτό εναντίον της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έψαξαν τρόπο να φτάσουν στο 1-1. Στο 13′ το σουτ του Μανουσάκη ήταν άστοχο, το ίδιο και αυτό του Σκόνδρα στο 26′.

Ο Ολυμπιακός δεν εντυπωσίαζε με το ποδόσφαιρό του, αλλά είχε την ουσία. Στο 32′ έφτασε σε δεύτερο γκολ με σκόρερ τον Ανδρέα Μπουχαλάκη. Ο Αγκιμπού τού πέρασε τη μπάλα, αυτός σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μαζουλουξή και κατέληξε στα δίχτυα. Όπως πέρυσι, έτσι κι εφέτος ο Κρητικός μέσος βρήκε δίχτυα στο «Αθανάσιος Διάκος».

Το παιχνίδι δεν ήταν καθόλου ποιοτικό και επηρεάστηκε και από τους τραυματισμούς των Αγκιμπού Καμαρά – Παπασταθόπουλου (έκανε ράμματα από αγκωνιά του Ρόμανιτς, ο οποίος δέχτηκε. Αμφότεροι συνέχισαν στο ματς, αλλά ο ρυθμός είχε διακοπεί. Το ίδιο έγινε και στο 40′, όταν χτύπησε ο Σκόνδρας και τον αντικατέστησε ο Βύντρα.

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου 45λέπτου, ο Ρόμανιτς έκανε σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Βατσλίκ έπεσε και μπλόκαρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή αλλά η Λαμία έγινε πιο απειλητική. Στο 58′ ο Καραμάνος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Βατσλίκ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας πήγε το ματς στα άκρα κι εκεί βρήκε κενά για να κάνει το παιχνίδι της. Και η άμυνα των Πειραιωτών δοκιμάστηκε.

Με αποτέλεσμα στο 72′ ο Ρόμανιτς να στρώνει την μπάλα με τακουνάκι στον Καραμάνο, από το ύψος του πέναλτι κι εκείνος να σκοράρει με πλασέ. Γκολ το οποίο δικαιούταν η Λαμία με βάση την εικόνα που είχε στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από εκεί το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η Λαμία προσπάθησε να βγάλει κι άλλες φάσεις.

Και στο 79′ ο Βύντρα πετάχτηκε αντί του Μπουχαλάκη, στο δεύτερο δοκάρι, αλλά με το πλασέ που έκανε η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Μια ακόμα φάση, δείγμα του ότι ο Ολυμπιακός πέρασε δύσκολες στιγμές.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου) : Σαράνοφ, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας (40′ λ.τ. Βύντρα), Μαζουλουξής, Αντέτζο, Τζανδάρης (84′ Γκέντσογλου), Νούνιες, Μανουσάκης (65′ Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς, Ταϊρόν (65′ Μανούσος), Καραμάνος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Καρμπόβνικ (85′ Ανδρούτσος), Σισέ, Παπασταθόπουλος, Μπουχαλάκης, Καμαρά Μ. (84′ Σουρλής), Ονιεκούρου (77′ Λόπες), Βαλμπουενά (62′ Κουντέ), Καμαρά Α. (77′ Βρουσάι), Τικίνιο