Α Εθνική Ποδοσφαίρου Γυναικών

Νίκες για ΠΑΟΚ και Άρη, πέρασε “αέρας” από τα Γιάννενα η ΑΕΛ

Με νίκες συνέχισαν τη δεύτερη αγωνιστική της Α Εθνικής Γυναικών ΠΑΟΚ και ΑΕΛ, την ώρα που ο Άρης, στο πρώτο ματς της σεζόν επικράτησε με ανατροπή της Καστοριάς.

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Δράμα, όπου και αντιμετώπισε την τοπική Δόξα 2016, την οποία και κέρδισε με 0-1.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ, ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση, μην αφήνοντας αρκετά περιθώρια στις αντίπαλες να αντεπιτεθούν. Παρά το γεγονός της απόλυτης κυριαρχίας και της υψηλής κατοχής της μπάλας, οι «ασπρόμαυρες» δεν δημιούργησαν τις κατάλληλες συνθήκες για να σκοράρουν, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με τις γηπεδούχες με 0-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Θωμαή Βαρδαλή αντικατέστησε τη Μαρία Ζώτου και δέκα λεπτά αργότερα η Φανή Δοϊρανλή, την Esse Akida. Η Ingunn Haraldsdottir, με κεφαλιά, προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, με την Δραμινή τερματοφύλακα να αποκρούει τελευταία… στιγμή. Ωστόσο, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, δείχνοντας το πραγματικό τους πρόσωπο, δεν άργησαν να δημιουργήσουν κατάλληλες συνθήκες στην επίθεση, χωρίς όμως να μπορέσουν να σκοράρουν, ενώ στο 80′ μία προσπάθεια βρήκε… δοκάρι!

Τελικά την αντίπαλη εστία κατάφερε να παραβιάσει στις καθυστερήσεις του αγώνα η Μαρία Μήτκου με εξαιρετικό σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Δικέφαλο να φεύγει με το τρίποντο από μια δύσκολη έδρα.

ΠΑΟΚ (Λευτέρης Κανάτας): Χατζηχαριστού, Smiljkovic, Haraldsdottir, Μήτκου, Γιαννακά, Στράντζαλη, Ζώτου (46′ Βαρδαλή), Barbosa, Καλέση, Akida (56′ Δοϊρανλή), Κατσάνου

Την ίδια ώρα, νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για τη γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Άρη στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της αγωνιστικής περιόδου 2021-2022, καθώς επικράτησε με ανατροπή της Καστοριάς στο Κλεάνθης Βικελίδης

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, παρόλο που από το 55’ είχε αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω της αποβολής της Δήμητρας Προξένου και τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ (το γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχε η Τζιάρα), παίζοντας με ψυχή και πάθος «γύρισε» το παιχνίδι και με τρία γκολ της αρχηγού Γιάσνα Τζόρτζεβιτς (69’ απευθείας εκτέλεση κόρνερ, 82’ απευθείας εκτέλεση φάουλ και 90’ με πέναλτι) έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών…

Στο άλλο ματς της ημέρας, η ΑΕΛ επικράτησε άνετα των Ιωαννίνων στην πρωτεύουσα της Ηπείρου και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.