Κύπελλο Ελλάδος

Κύπελλο Ελλάδας : Πρόκριση στα πέναλτι για την ΑΕΛ!

Μεγάλη βραδιά για την ΑΕΛ, που απέκλεισε τον ΠΑΣ Γιάννινα και συνεχίζει στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα της Θεσσαλίας πήρε την πρόκριση στη…ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, όπου ευστόχησε σε τρεις εκτελέσεις, σε αντίθεση με τον ΠΑΣ που αστόχησε σε τρία.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1, με την ΑΕΛ να προηγείται στο 52′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαυριά, μια υπόδειξη που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς φιλοξενούμενων, με το βίντεο να τους δικαιώνει καθώς η μπάλα βρίσκει το κεφάλι του Γκαρντάφσκι. Μάλιστα, ο διαιτητής Παπαπέτρου απέβαλε τον Πολωνό.

Ο ΠΑΣ όμως, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, αντέδρασε άμεσα και δέκα λεπτά ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο, με εκτελεστή τον Κάργα.

Ακολούθησε ένα παιχνίδι τακτικής, με τους “βυσσινί” να μην εκμεταλλεύονται τον παίκτη παραπάνω και τον ΠΑΣ να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως από τα πλάγια.

Η παράταση δεν είχε πολλές συγκινήσεις, με τους “κυανόλευκους” να χάνουν μια μεγάλη ευκαιρία στο 120′ να κάνει την ανατροπή.