Ήττα του Ηρακλή στο Μαυροβούνιο, τρίτη σε ισάριθμα ματς στο Europe Cup

Στην τρίτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες των ομίλων του FIBA Europe Cup υποχρεώθηκε ο Ηρακλής στο Μαυροβούνιο από τη Μόρναρ Μπαρ με 88-65 και βρίσκεται πια σε δύσκολη θέση στην προσπάθεια του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο ματς στο οποίο ο Στέργιος Κουφός έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του, ο Ηρακλής άντεξε επί της ουσίας μόνο για μία περίοδο. Έδειξε κουρασμένος και δεν μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ ώστε να διεκδικήσει τη νίκη. Την επόμενη εβδομάδα (3/11, 20:30) οι «κυανόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την ολλανδική Λέιντεν στο Ιβανώφειο.

Η εντυπωσιακή εκκίνηση του στο παιχνίδι αφού προηγήθηκε με 8-0 έπειτα από δύο λεπτά δράσης, επέτρεψε στον Ηρακλή να έχει το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό να προηγηθούν για πρώτη φορά (25-24) και δεν το έχασαν ως το τέλος. Ο Ηρακλής αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο. Δεν είχε καλές επιλογές και έχοντας διπλάσια λάθη από την αντίπαλο του (10 έναντι πέντε), έχασε την επαφή με το σκορ. Η Μόρναρ Μπαρ έκανε σερί 18-7 στα πρώτα πέντε λεπτά και ξέφυγε με 43-31 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 47-37.

Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει δυσκολίες στο δεύτερο μισό του παρκέ γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Μαυροβούνιοι για να ανοίξουν την απόσταση στο σκορ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν στη μέγιστη τιμή της, μέχρι εκείνο το σημείο (69-52). Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ο νικητής είχε πια κριθεί. Η Μόρναρ Μπαρ προηγήθηκε ακόμη και με 25 (88-63 στο 39’) πριν διαμορφωθεί το τελικό 88-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-37, 69-52, 88-65

Μόρναρ Μπαρ (Παβίσεβιτς): Ντέιβις 15, Γκόρντιτς 16 (10ασ.), Μάρλουκιτς, Μόσλεϊ 9, Ζιβάνοβιτς, Γέρεμιτς 9, Λάζιτς 8 (12ρ.), Λιούις 10, Μίτσοβιτς 13 (10ρ.), Μίκοβιτς 2, Ρακόσεβιτς 6, Σέχοβιτς.

Ηρακλής (Κουφός): Αγραβάνης 9 (8ρ.), Ντάγκλας 16, Φίλλιος 6, Χαριτόπουλος 2, Τέιλορ 2, Ντάνιελς 5 (6ρ.), Κουζέλογλου 11 (6ρ.), Λιντς 6 (6ρ, 6κοψ.), Παπαδάκης 2, Γούλριτζ 6.