Πάτησε…γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πήρε…φόρα και με σκορ 4-1 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, επέστρεψε στις επιτυχίες.

Ο “δικέφαλος” έδειξε τις γνωστές αδυναμίες στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο ναι μεν προηγήθηκε νωρίς με το πέναλτι του Σβαμπ, ωστόσο δέχτηκε ξανά γκολ (Παμλίδης στο 14′) και δεν μπόρεσε να βρει τη λύση κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Στο δεύτερο μέρος όμως και με το γκολ του Σφιντέρσκι στο 66′, πάτησε…γκάζι και με τα τέρματα των Μιχαηλίδη και Αουγκούστο με πέναλτι, έφτασε στο τελικό 4-1.

Ο «Δικέφαλος» βρήκε γκολ μόλις στο 5’. Ένα λεπτό νωρίτερα, μπαλιά του Αουγκούστο, ο Μπίσεσβαρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και άνοιξε το κοντρόλ. Γύρισε, όμως, στον Τέιλορ, τον οποίο γκρέμισε ο Τουτουαρίμα, ο Κουτσιαύτης έδωσε σωστά το πέναλτι κι ο Σβαμπ έκανε το 1-0.

Στο 13’ γύρισμα του Βιεϊρίνια έκοψε ο Λισγάρας πριν εκτελέσει σε άδεια εστία ο Σφιντέρσκι και στο 14’ έγινε το 1-1. Σέντρα του Μαρτίνες, ο Παμλίδης βγήκε στην πλάτη του Τέιλορ, πρόλαβε και την έξοδο του Πασχαλάκη κι έκανε το 1-1 με κεφαλιά. Ο Βραζιλιάνος, όπως και στο 4-3 του Βόλου με τον Ροσέρο, έτσι έχασε και πάλι τον παίκτη του.

Ο ΠΑΟΚ μετά την ψυχρολουσία πίεσε, αλλά ο Απόλλων Σμύρνης είχε κλείσει καλά τους χώρους και ήταν συμπαγής. Στο 18’ φάουλ του Μπίσεσβαρ απέκρουσε ο Κότσαρης.

Στο 25’ Ελ Καντουρί και Σφιντέρσκι έκρυψαν τη μπάλα, ο Αουγκούστο πλάσαρε με το αριστερό κι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κότσαρης.

Ο ΠΑΟΚ είχε καθολική υπεροχή, αλλά όχι και μεγάλη φαση. Στο 41’ σουτ του Βιεϊρίνια έφυγε άουτ, όπως και στο 43’ η κεφαλιά του Σφιντέρσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε με μεγαλύτερη ένταση και καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι του και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους να κλειστούν γύρω από τα καρέ τους, για να απειλήσει άμεσα στο 49′, με την κεφαλιά του Σβιντέρσκι που ανάγκασε τον Ιωαννίδη να διώξει σωτήρια μέσα από τη μικρή περιοχή της ομάδας του.

Στο 56ο λεπτό ο Ελ Καντουρί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή όμως το γκολ του δεν μέτρησε καθώς μετά από έλεγχο της φάσης μέσω VAR φάνηκε πως ήταν σε θέση οφσάιντ, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν όμως το πόδι από το γκάζι και τελικά να βλέπουν την πίεσή τους να καρποφορεί στο 66′.

Τότε που οι Μπίσεσβαρ και Ελ Καντουρί συνδυάστηκαν άψογα, με τον Μαροκινό να την περνάει στον Σβιντέρσκι και τον Πολωνό να κάνει κίνηση στον χώρο, για να νικήσει με διαγώνιο συρτό σουτ τον Κότσαρη και να γράψει το 2-1 μέσα σε αποθέωση από το κοινό στην Τούμπα.

Το γκολ αυτό απελευθέρωσε τους Θεσσαλονικείς που συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και στο 72′ βρήκαν και τρίτο γκολ, από στημένη φάση. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Μιχαηλίδης πετάχτηκε δυνατά στο ύψος της μικρής περιοχής στο δεύτερο δοκάρι, για να νικήσει με καρφωτή κεφαλιά τον αντίπαλο κίπερ για το 3-1.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Λουτσέσκου άρχισε τη διαχείριση καθώς μέχρι το 77′ προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές, με τους Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Σβιντέρσκι και Ελ Καντουρί να παραχωρούν τη θέση τους σε Ροντρίγκο, Κούρτιτς, Άκπομ και Μουργκ αντίστοιχα.

Στο 84′ έκλεισαν οι αλλαγές του Ρουμάνου, με τον Μπίσεσβαρ να δίνει τη θέση του στον Κωνσταντέλια, ενώ στον απέναντι πάγκο προχώρησε σε αλλαγές και ο Φέστα, θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του που έμοιαζε “σκασμένη” στο δεύτερο ημίχρονο (έπαιξε ρόλο και η υποχρεωτική αλλαγή του Λισγάρα λόγω τραυματισμού) και μοιραία δέχτηκε τα γκολ από τον ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Βιερίνια (73′ Ροντρίγκο), Τέιλορ, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ελ Καντουρί (77′ Μουργκ), Σβαμπ (74′ Κούρτιτς), Μπίσεσβαρ (84′ Κωνσταντέλιας), Ζίφκοβιτς, Αουγκούστο, Σφιντέρσκι (77′ Άκπομ)

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα) : Κότσαρης, Τουτουαρίμα, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας (62′ Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης (76′ Φαν Λα Πάρα), Τσιλούλης (85′ Σαχλί), Μαρτίνεζ (62′ Ματέι), Ιωαννίδης (85′ Ντάουντα)