LaLiga : Δάγκωσαν τη Βιγιαρεάλ οι “νυχτερίδες” vid)

Νικήτρια στο τοπικό ισπανικό ντέρμπι η Βαλένθια! Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 2-1 της Βιγιαρεάλ στη μεταξύ τους μάχη για την 12η αγωνιστική της La Liga.

Τα επτά ματς δίχως νίκη ήταν πολλά για τις «νυχτερίδες», που «βύθισαν» το «κίτρινο υποβρύχιο».

Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε γκολ του Γκιγιαμόν. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να έχουν την υπεροχή, ωστόσο δεν κατάφεραν να την αξιοποιήσουν.

Στο 77ο λεπτό, οι «νυχτερίδες» πέτυχαν και δεύτερο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σόλερ και σφράγισαν την πρώτη τους νίκη, έπειτα από επτά αγωνιστικές.

Βαλένθια (Χοσέ Μπαρδάλας) : Σίλεσεν, Γκαγιά (81’ Πιτσίνι), Γκάμπριελ (75’ Ντιακαμπί), Αλντερέτε (71’ Κορέια), Γκιγιαμόν, Φουλκιέ, Βαζ, Έλντερ Κόστα, Ράτσιτς (55’ Σολέρ), Μάρκος Αντρέ, Γουέδες (81’ Ντούρο)

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ρουγί, Αλμπιόλ, Εστουπινιάν (75’ ΑλμπέρτοΜορένο), Τόρες, Οριέ, Παρέχο (46’ Ντιά), Κοκλέν, Καπού (63’ Τριγέρος), Μόι Γκόμεθ (75’ Αλκάθερ), Πίνο (46’ Τσουκβουέζε), Ντανζουμά