Premier League : Το γκολ του Άρμστρονγκ στο 3ο λεπτό, αρκετό για τη Σαουθάμπτον! (vid)

Τη δεύτερη σερί νίκη της πανηγύρισε η Σαουθάμπτον, επικρατώντας της Άστον Βίλα με 1-0 στην πρεμιέρα της 11ης αγωνιστικής της Premier League και παίρνοντας απόσταση… ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι «Άγιοι» βρήκαν γκολ από τα… αποδυτήρια, με σκόρερ τον Άνταμ Άρμστρονγκ μόλις στο 3ο λεπτό και κράτησαν το προβάδισμά τους ως το φινάλε, καθώς οι «χωριάτες» δεν είχαν τις απαιτούμενες επιθετικές «απαντήσεις».

Σε τραγική κατάσταση η Άστον Βίλα που ηττήθηκε για 5η συνεχόμενη φορά στο πρωτάθλημα και δεν δείχνει ικανή να σηκώσει κεφάλι…

Μόλις δύο λεπτά χρειάστηκαν στους γηπεδούχους για να ανοίξουν το σκορ! Η άμυνα της Άστον Βίλα… κοιμήθηκε, η μπάλα στρώθηκε στον Άρμστρονγκ που περίμενε έξω από την περιοχή και εκείνος με έναν «κεραυνό» άφησε… άγαλμα τον Μαρτίνες και έγραψε το 1-0!

Η Σαουθάμπτον είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε αρκετές φορές στο πρώτο 20λεπτο κοντά στο δεύτερο γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Από την άλλη, η Βίλα ήταν σε… πανικό, με την κατοχή της να μην ξεπερνάει ούτε το 25%!

Οι «άγιοι» ωστόσο έριξαν τον ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «χωριάτες» ανέβασαν τον ρυθμό και πίεσαν για την ισοφάριση. Μάλιστα, λίγο έλειψε να βρουν το γκολ, ωστόσο η κεφαλιά του Ελ Γκάζι στο 46ο λεπτό πέρασε ελάχιστα άουτ! Η Βίλα συνέχισε την πίεση και λίγα λεπτά αργότερα άγγιξε και πάλι το γκολ, όταν το σουτ του Μπουεντία «έγλειψε» το δοκάρι των γηπεδούχων!

Αυτή ωστόσο ήταν και η τελευταία φορά που η Βίλα απείλησε σοβαρά, με τους «χωριάτες» να φεύγουν έτσι για άλλη μία φορά με άδεια χέρια…

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάσενχουτλ) : Μακ Κάρθι, Λιβραμέντο, Μπέντναρεκ, Σαλίσου, Πίτερς, Ελιονούσι (76′ Ντιαλό), Γουόρντ-Πράους, Ρομέου, Σ. Άρμοστρονγκ (57′ Λιάνκο), Α. Άρμστρονγκ (81′ Μπρόχα), Άνταμς.

Άστον Βίλα (Νταν Σμιθ) : Μαρτίνες, Κας, Τουανζέμπε, Μινγκς, Τάργκετ, Μακγίν, Νακάμπα (63′ Ράμσεϊ), Ελ Γκαζί (79′ Ντέιβις), Μπουεντία (71′ Άρτσερ), Μπέιλι, Γουότκινς.