Serie A : “Δραπέτευσε” από το Carlo Castellani με γκολ στο 89′ η Τζένοα (vid)

Το γκολ του Φλάβιο Μπιάνκι στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, έσωσε την Τζένοα από την ήττα κόντρα στην Έμπολι, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 2-2, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι Γενοβέζοι ήταν καλύτεροι σε γενικές γραμμές στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο αποτελεσματικοί στις στιγμές που είχαν, με το σύνολο του Νταβίντε Μπελαρντίνι να γλιτώνει την τελευταία στιγμή από την ήττα.

Το σκορ άνοιξε στο 13′ η Τζένοα με τον Ντομένικο Κρισίτο να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας το 0-1 και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα γκολ που χώριζε και τις δύο ομάδες με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της συνάντησης.

Στο δεύτερο μέρος ο Φεντερίκο Ντι Φραντσέσκο έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 62′ κάνοντας το 1-1, για να έρθει ο Σιμόν Ζουρκόφσκι να ολοκληρώσει την ανατροπή για τους γηπεδούχους, δέκα λεπτά αργότερα για το 2-1. Ωστόσο η τελευταία λέξη άνηκε στον Φλάβιο Μπιάνκι που στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Έμπολι (Αουρέλιο Αντρεατσόλι) : Βικάρλο, Φλαμότσι (79’Ισμαϊλί), Τονέλι, Βίτι, Μαρκίτσα (59’Παρίζι), Στούλατς (59’Ρίτσι), Χαας (59’Ζουρκόφσκι), Μπαντινέλι (46’Κουτρόνε), Χέντερσον, Ντι Φραντσέσκο, Πιναμόντι.

Τζένοα (Ντάβιντε Μπαλαρντίνι) : Σιρίγκου, Μασιέλο, Βάσκες, Κρισκίτο, Μπιράσκι (74’Γκιλιόνε), Ροβέλα (69’Μπεχράμι), Μπαντέλι, Στουράρο (69’Καλόν), Καμπιάσο (78’Μελεγκόνι), Γκαλντάμες (74’Μπιάνκι), Καϊσέδο.