Μεγάλο “διπλό” της Λαμίας στην Τρίπολη

Μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα σε έναν αντίπαλο που δύσκολα χάνει στην έδρα του, πέτυχε η Λαμία.

Σε ένα παιχνίδι με δύο διαφορετικά πρόσωπα ανά ημίχρονο, η ομάδα της Φθιώτιδας έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα του Αστέρα χάρη στο αυτογκόλ του Γκαρθία στο 27ο λεπτό (0-1) πανηγυρίζοντας έτσι τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν.

Οι Αρκάδες από την άλλη, πλήρωσαν την αστοχία τους και την έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική ενέργεια, με την απουσία του Μπαράλες να ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, αποτέλεσμα το οποίο έβαλε τέλος στο αήττητο σερί τριών αγωνιστικών που διατηρούσαν.

Κάπως έτσι, η Λαμία πήρε… βαθιά βαθμολογική ανάσα πιάνοντας στην όγδοη θέση ον Αστέρα Τρίπολης και στους 9 πόντους μετά το πέρας εννέα αγωνιστικών. Αξιοσημείωτο είναι πως και τα δύο τρίποντα για το σύνολο του Γρηγορίου φέτος έχουν έρθει μακριά από την έδρα του.

Το ματς δεν είχε ρυθμό ούτε τελικές προσπάθειες στο ξεκίνημα, με την πρώτη ευκαιρία να γίνεται στο 27′ και να καταλήγει σε γκολ για τη Λαμία. Ο Προβιδάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τιρόνε δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε, η οποία χτύπησε στο γόνατο του Ρούμπεν Γκαρθία και κατέληξε στα δίχτυα του Αστέρα για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους, με τον Αστέρα να κυκλοφορεί την μπάλα αλλά δεν μπόρουσε να γίνει απειλητικός, πέρα από τη μία και μοναδική φορά που απείλησε στο πρώτο μέρος, με την κεφαλιά του Μπενίτο να φεύγει άουτ στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες σε διάστημα 3 λεπτών. Στο 55′ ο Καστάνιο επιχείρησε να κάνει το σουτ αλλά ο Γκέντσογλου έβαλε την κόντρα και στο 58′ ο Γκαραβέλης μπλόκαρε το πλασέ του Ριέρα.

Η Λαμία απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Τιρόνε να κάνει την κεφαλιά στο 63′ αλλά ο Τσιφτσής έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους στα καρέ του Γκαραβέλη, έχασαν τρομερή ευκαιρία στο 87′ με τον Ιγκλέσιας αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με τη Λαμία να φεύγει με το τρίποντο από την Τρίπολη.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία (46’ Kαρμόνα), Άλβαρες, Aτιένθα (84′ Γκόμες), Καστάνιο, Σανταφέ (68’ Τιλίκα), Βαλιέντε (46’ Ιγκλέσιας), Ριέρα, Σίτο, Σονί, Μπενίτο (68’ Κρέσπι).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Ορτέγκα, Μπεχαράνο, Γκέντσογλου (76’ Τζανδάρης), Ταϊρόν (76’ Ελευθεριάδης), Καραμάνος (67’ Σκόνδρας), Αραμπούλι (84′ Τσούκαλος).