Serie A : Η Βενέτσια νίκησε, ο Μουρίνιο “χλώμιασε”!

Πολλοί τον έχουν κατηγορήσει για “ηττοπάθεια” και “ξεπερασμένο στιλ”. Ο Μουρίνιο, με τη σημερινή εικόνα της Ρόμα στη Βενετία, μάλλον τους επιβεβαίωσε…

Η Ρόμα ηττήθηκε από τη νεοφώτιστη Βενέτσια και δεν κατάφερε να “πιάσει” την Αταλάντα στην τέταρτη θέση.

Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε σήμερα (7/11) στο Στάδιο Πιέρ Λουίτζι Πέντζο της Βενετίας ανάμεσα στη Βενέτσια και τη Ρόμα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ιταλικής Serie A. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή στην ανατροπή του σκορ, που είχαν πετύχει νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι, για να φτάσουν στη νίκη με σκορ 3-2 και να πάρουν ανάσα στο βαθμολογικό πίνακα. Όσο για τους Ρωμαίους, αυτοί βυθίστηκαν κι άλλο στην εσωστρέφειά τους μετά από αυτή την ήττα, μένοντας εκτός πρώτης τετράδας…

Η Βενέτσια προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με προβολή του Καλντάρα από τη σέντρα του Αραμού. Στο 27ο ο Εΐμπραχαμ είχε δοκάρι για τους φιλοξενούμενους. Στο 36ο ο Οκερέκε είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει στο 2-0 για την Βενέτσια, όμως, την έχασε. Στο 43ο ο Σομουρόντοβ ισοφάρισε (1-1), με τους Ρωμαίους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας καταφέρει να ανατρέψουν το σκορ, με τον Ε:ιμπραχαμ να κάνει το 1-2 στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, ήρθαν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Στο 65ο σε μαρκάρισμα του Κριστάντε στον Καλντάρα δόθηκε πέναλτι από το VAR και ο Αραμού εκτέλεσε εύστοχα, γράφοντας το 2-2. Οι Σομουρόντοβ και Εΐμπραχαμ έχασαν στη συνέχεια ευκαιρίες για να κάνουν το 2-3. Τρίτο γκολ, αντιθέτως, πέτυχε η Βενέτσια με τον Οκερέκε στο 74ο. Οι Καλντάρα και Ανρί είχαν από ένα δοκάρι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, χωρίς μέχρι το φινάλε να αλλάζει ξανά το σκορ.

Η Ρόμα για 3η φορά αυτή τη σεζόν δέχθηκε τρία γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος. Οι πρωτευουσιάνοι συνεχίζουν με άσχημα αποτελέσματα, καθώς μετά την ήττα από την Μίλαν και την ισοπαλία με την Μπόντο/Γκλιμτ στο Conference League, έχασαν και από την Βενέτσια, που δίνει μάχη για τη σωτηρία, σε ένα παιχνίδι που είχαν 27 τελικές έναντι 13 των αντιπάλων τους και 62% κατοχή της μπάλας. Έτσι, η Ρόμα έπειτα από 12 αγωνιστικές έμεινε έξω από την 4άδα της Serie A, στο -3 από την Αταλάντα, ενώ έχει μόλις μία νίκη στα 7 τελευταία ματς. Τρίτη νίκη για τη Βενέτσια, που έπιασε τη 14η θέση στον πίνακα.

Βενέτσια (Πάολο Ζανέτι) : Ρομέρο, Ματζόκι (77’ Εμπουεΐ), Καλντάρα, Τσεκαρόνι, Χαπς, Τσερνιγκόι (46ο Σίνγκουρτσον), Αμπάντου, Μπούζιο, Κιγίν (70′ Μοντόλο), Αραμού (77’ Τέσμαν), Οκερέκε (89′ Ανρί)

Ρόμα (Ζοζέ Μουρίνιο) : Ρούι Πατρίσιο, Μαντσίνι, Κουμπούλα (66’ Πέρεζ), Ιμπάνιεθ, Κάρσντορπ (83′ Ζαλέφκσι), Πελεγκρίνι (77’ Ζανιόλο), Κριστάντε, Βερετού, Ελ Σαράουι (77′ Σανιόλο), Εϊμπραχαμ, Σομουρόντοφ (83′ Μαγιοράλ)