Νίκησε τον ΠΑΟΚ και παρέμεινε αήττητος ο Ολυμπιακός (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 86-68, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και παρέμεινε αήττητος στη Basket League.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα, αλλά και την περιφερειακή αστοχία των «ερυθρολεύκων» και πήρε διαφορά 4π. (14-19 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-20, ενώ βασιζόμενοι στην άμυνα ζώνης -που προκάλεσε αρκετά επιθετικά προβλήματα στην ομάδα μας-, διατήρησαν βραχύ προβάδισμα (29-30) μέχρι το 14’.

Η ταυτόχρονη παρουσία των Κώστα Σλούκα και Μιχάλη Λούντζη βοήθησε σημαντικά, ώστε ο Ολυμπιακός να κυκλοφορήσει καλύτερα τη μπάλα και με ένα σερί 9-0 να βρεθεί στο +8 (38-30). Ο Δικέφαλος του Βορρά, ωστόσο, απάντησε άμεσα και «χτυπώντας» κυρίως από τα 6.75μ. ισοφάρισε σε 38-38. Το 41-38, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, διαμόρφωσε με τρίποντο ο Σακίλ ΜακΚίσικ.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κατακόρυφα την αμυντική τους απόδοση και παρότι ήταν αρκετά άστοχοι στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, κατάφεραν -όταν βρήκαν στόχο από την περιφέρεια- να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 17π. (64-47 στο 28’).

Με ένα επιμέρους σκορ 2-9 ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 10π. (66-56 στο 34’). Με τρίποντο ο Λαρεντζάκης «έσπασε» την πεντάλεπτη επιθετική σιωπή του Ολυμπιακού (69-56), όμως, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να πλησιάσει στους 7π. (73-66 στο 37’).

Ως εκεί, όμως…Κώστας Σλούκας, Χασάν Μάρτιν και Γιώργος Πρίντεζης ανέλαβαν δράση και ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον απόλυτο έλεγχο (84-67 στο 39’). Το τελικό 86-68 διαμόρφωσε ο αρχηγός μας, Γιώργος Πρίντεζης.

Δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68.