Πάλεψε η ΑΕΚ αλλά γνώρισε την πρώτη της ήττα

Έχοντας πολύ καλή απόδοση, οι παίκτες της ΑΕΚ (27-30) ηττήθηκαν από την ποιοτική Πέλιστερ.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έκανε εύκολα λάθη, έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ και παρά τις αντιδράσεις -κυρίως- των Τζηρά και Μυλωνά, δεν κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του αγώνα.

Ο Έλληνας τεχνικός κλήθηκε να διαχειριστεί και την απώλεια του Μόγια, ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό στο 22ο λεπτό του αγώνα, χάνοντας επί της ουσίας έναν κομβικό παίκτη.

Η Πέλιστερ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, παίρνοντας αμέσως τα ηνία του σκορ (1-4), πριν μειώσει την απόσταση ο Τζηράς (3-4). Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ξανά αέρα τριών τερμάτων (3-6), ενώ στην συνέχεια αυτή επεκτάθηκε περαιτέρω, καθώς έφτασε τα πέντε γκολ (4-9, 5-10). Η ομάδα από τα Σκόπια εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην κιτρινόμαυρη άμυνα και διατήρησε το προβάδισμα της (6-11), μέχρι να έρθει το ξέσπασμα των παικτών του Δημητρούλια.

Η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί (5-1) με τους Τζηρά, Μπεριά και Μυλωνά, φέρνοντας την διαφορά στο γκολ (11-12), πριν η Πέλιστερ βρει και πάλι απαντήσεις κάνοντας το 11-16. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Κιτρινόμαυρους να μειώνουν την διαφορά στα τρία τέρματα με το γκολ του Καλόμοιρου (13-16).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ (14-16) και να ακολουθεί τον ρυθμό της Πέλιστερ (15-18). Όσες φορές πήγε να… ξεφύγει η διαφορά, συμμαζεύτηκε με τον Μυλωνά και τον Τζηρά (17-20) να κρατούν στο παιχνίδι την ΑΕΚ. Ένα χαμένο πέναλτι του Μπριάτκα και η καλή ευστοχία των αντιπάλων αύξησαν όμως την απόσταση (19-25).

Με τους Ουγάλδε και τον Αραμπατζή η ΑΕΚ έκανε ένα… mini-comeback (22-26), όμως η Πέλιστερ συνέχισε να σκοράρει (23-28). Μάλιστα, η ΑΕΚ είχε δυο χαμένα πέναλτι από Μπριάτκα και Τζηρά σε κρίσιμο σημείο. Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με τον Αραμπατζή (26-30), λίγα λεπτά πριν το τέλος.

Ο Κοτσιώνης μείωσε εκ νέου (27-30) όμως πλέον ήταν αργά και η προσπάθεια του Αραμπατζή άστοχη, επομένως η ΑΕΚ γνώρισε την 1η ήττα στο EHF European League, έχοντας πιάσει υψηλή απόδοση και ακολουθώντας τον ρυθμό μίας πολύ ποιοτικής και επιθετική ομάδας.

ΑΕΚ- ΠΕΛΙΣΤΕΡ 27-30

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-9, 6-11, 10-12, 11-14, 13-16 (ημχ), 15-18, 17-20, 19-25, 21-26, 23-28, 27-30

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Τζηράς 6, Νικολαϊδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Χιμένεθ, Φλορίδο 2, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 3, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 2.

Πέλιστερ (Μπάμπιτς): Μαράς, Ολιέφσκι 2, Μαρκόφσκι 1, Ματζόφσκι 1, Μαντάλινιτς 3, Σέκελι, Τανκόφσκι, Πέριτς 8, Κοστέσκι 1, Κουκόσκι, Βελκόφσκι 1, Μπόζιτς 3, Γκραντζάν 2, Ομπράντοβιτς 2, Ταμποάντα 6, Κίζιτς.

Διαιτητές: Πισόν-Ρεβερέ (Γαλλία), Παρατηρητής: Παβίσεβιτς (Μαυροβούνιο), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/6-5/5