Άλλη μία φορά πήγε στην…πηγή και δεν ήπιε νερό ο Παναθηναϊκός (vid)

Ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +10 πολλές φορές μέσα στο ματς, όμως στο τέλος κατέρρευσε, με τη Μπάγερν να παίρνει τη νίκη μετά από θρίλερ με 81-78.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 2-9, γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα σε αυτή τη διαβολοβδομάδα, ενώ η Μπάγερν ανέβηκε στο 5-6.

Ο Χίλιαρντ ξεκίνησε δαιμονισμένος και η Μπάγερν πήρε τον έλεγχο, έχοντας τον Αμερικανό ως αιχμή του δόρατος. ΟΙ Βαυαροί έφτασαν γρήγορα στο +6 (16-10, 6’), όμως στη συνέχεια η ελληνική ομάδα έδειξε παλμό και με τους Μποχωρίδη και Παπαπέτρου να βρίσκουν σκορ, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-22.

Ο Κασελάκης πήρε πρωτοβουλίες και ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, φτάνοντας στο +3 μετά από κάρφωμα του Σαντ-Ρος (28-31, 13’) και στο +5 λίγο μετά. Με όπλο την άμυνα ζώνης, πάνω στην οποία η Μπάγερν δεν είχε λύσεις και τον Παπαπέτρου, οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και βρέθηκαν στο +6 (32-38, 16’) λίγο μετά, όντας κυρίαρχοι πάνω στο παρκέ. Ο Μέικον βρήκε και εκείνος σκορ για το 36-44 (19’), με το ημίχρονο να βρίσκει εν τέλει τον Παναθηναϊκό στο +7 (37-44).

Ο Ομπστ έβαλε στο ματς τους Βαυαρούς!
Η ζώνη του Παναθηναϊκού συνέχισε να ζορίζει τη Μπάγερν, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 10 (39-49, 21’) μετά από τρίποντο του Παπαπέτρου. Οι παίκτες του Πρίφτη συνέχισαν να κυριαρχούν (47-57, 25’), όμως η Μπάγερν άρχισε σταδιακά να βρίσκει λύσεις πάνω στην ζώνη και μείωσε (56-60, 28’). Ο Ομπστ βρήκε σκορ από μακριά και μείωσε στον πόντο (59-60, 29’) και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μόλις στο +1 (59-60).

Ο Ντεσόν Τόμας έβαλε για πρώτη φορά μετά από ώρα μπροστά τη Μπάγερν (61-60, 31’), όμως οι συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων έφεραν ξανά σε ρόλο οδηγού τον Παναθηναϊκό (61-67, 33). Ο Νέντοβιτς βρήκε το χέρι του και το 10-0 των φιλοξενούμενων και το σκορ έγινε 61-70 (34’), όμως ο Λούτσιτς και ο Χίλιαρντ βρήκαν λύσεις, φέρνοντας το ματς στο τρίποντο (69-72, 37’). Η Μπάγερν μείωσε και στους 2 (72-74 & 74-76), και έμεινε εκεί μέχρ το 39’. Εκεί ο Λούτσιτς ΜΙΛΗΣΕ με ένα τεράστιο τρίποντο, βάζοντας ξανά μπροστά τη Μπάγερν με 77-76 στα 29” για το τέλος. Ο Μέικον δεν μπόρεσε να απαντήσει επίσης με τρίποντο και ο Ρούμπιτ έκανε το79-76 με 2/2 βολές στα 10”. Ο Νέντοβις μείωσε (79-78, 7,9”), όμως ο Ρούμπιτ ήταν και πάλι εκεί (81-78, 6,3”). Ο Νέντοβιτς αστόχησε και το τέλος του αγώνα βρήκε τους Βαυαρούς νικητές με 81-78.

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78.