Serie A : Σπουδαίο διπλό της Βενέτσια στο Renato Dall’Ara, πέρασε από το Σαλέρνο η Σαμπντόρια (vids)

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν Βενέτσια και Σαμπντόρια για την 13η αγωνιστική της Serie A, επικρατώντας της Μπολόνιας (0-1) και της Σαλερνιτάνα (0-2) αντίστοιχα.

Με την αύρα του Αντόνιο Καντρέβα «έχτισε» στην πολύτιμη νίκη στο Σαλέρνο η Σαμπντόρια. Ο διεθνής μέσος ήταν αρκετά καλός βοηθώντας τους «μπλουτσερκιάτι» να βρούνε τα καλύτερα πατήματα σε ένα τόσο κρίσιμο, βαθμολογικά, παιχνίδι. Το 0-1 έγινε με αυτογκόλ του Ντι Τάκιο στο 40ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Καντρέβα έκανε το 0-2 με το 5ο προσωπικό του τέρμα στη σεζόν, κάτι που πέτυχε για πρώτη φορά στις 13 πρώτες αγωνιστικές στην Serie A.

To γκολ του Νιγηριανού Οκερέκε στο 61′ έκανε την διαφορά στο «Ντα Λάρα» της Μπολόνια, όπου η Βενέτσια πήρε τη νίκη, απέναντι στην φλύαρη υπεροχή της ομάδας του Σάσα Μιχαΐλοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη ενώ οι «ροσομπλού» έχασαν μια καλή ευκαιρία να πλησιάσουν στις πρώτες θέσεις.