Ευρωπαϊκή νίκη στην πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα το αντρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού αφού επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3-2 σετ, στο Ισραήλ.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στην Ευρώπη μετά από 10 χρόνια και πήραν μια σημαντική νίκη που τους δίνει το πάνω χέρι εν όψει του επαναληπτικού ματς στις 8 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά στη φάση των «32» του Challenge Cup.

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ με τη Μακάμπι να αντιστέκεται μέχρι το 7-7. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμούς και πήρε το πρώτο σετ με 13-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και πήραν σημαντικό προβάδισμα (20-13). Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε και μείωσε σε 20-18 αλλά η Μακάμπι τελικά ισοφάρισε σε 1-1 (25-19).

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε θετικά για τον ΠΑΟ που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (4-0) αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 και να περάσει μπροστά με 12-15. Οι «πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά και πήραν το σετ με 18-25 κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλά και το σκορ εναλλασσόταν στον πόντο συνεχώς αλλά η Μακάμπι κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα (15-22) και να ισοφαρίσει σε 2-2 (25-18).

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 7-7 όταν ο Παναθηναϊκός πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-12) και «κλείδωσε» τη νίκη με 11-15.