Premier League : “Αλώβητη” στο London Stadium η Μπράιτον, ισοπαλίες και σε St. Mary’s, Molineux (vids)

Μπορεί το φαβορί πριν το ματς να ήταν η Γουέστ Χαμ, εντούτοις η Μπράιτον επιβεβαίωσε πως ήρθε για να…μείνει στη Premier League.

Χάρη στο γκολ του Μοπάι στο 89ο λεπτό, οι “Γλάροι”…απέδρασαν από το London Stadium, υποχρεώνοντας τη Γουέστ Χαμ σε μια εντός έδρας απώλεια βαθμών. Τα “σφυριά” προηγήθηκαν νωρίς (5′) με τον Τόμας Σούτσεκ αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Ανοιχτό παιχνίδι με πολλές εκατέρωθεν τελικές προσπάθειες στο St. Mary’s. Σε ένα ματς που άργησε να ξεκινήσει λόγω περιστατικού καρδιακής προσβολής φιλάθλου στις κερκίδες, Σαουθάμπτον και Λέστερ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Τρία γκολ επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο (3′ Μπέντναρεκ, 34′ Άνταμς για τους “Αγίους”, ισοφάρισε στο 22′ ο Έβανς), με τη Λέστερ να φέρνει το ματς στα ίσια στο 49′ χάρη στο γκολ του Μάντισον.

Ισόπαλο αλλά χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Molineux ανάμεσα στη Γουλβς και τη Μπέρνλι, ενώ το Γουότφορντ-Τσέλσι άργησε να ξεκινήσει, επίσης λόγω καρδιακής προσβολής φιλάθλου στις εξέδρες του Vicarage.