Super League 2 : Καλύτερο το Αιγάλεω, 2-0 τον Ηρόδοτο

Ανώτερο το Αιγάλεω στο “Σταύρος Μαυροθαλασσίτης”, επικράτησε 2-0 του Ηροδότου και ανέβηκε στην 6η θέση του 2ου ομίλου της Super League 2.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Τριμμάτης προσπάθησε να «γυρίσει» τη μπάλα μέσα στη περιοχή, ο Κόρτσαμ πρόλαβε έκοψε και στη συνέχεια ο Δήμιζας μπλόκαρε, ενώ στο 5’ πάλι ο Τριμμάτης έκανε ένα γύρισμα μέσα στη περιοχή, αυτή τη φορά ο Δήμιζας βγήκε και μπλόκαρε, ενώ στη συνέχεια δόθηκε οφσάιντ.

Στο 10’ ο Αναστασίου σέντραρε για τον Αρναρέλλη, ο Δήμιζας «διάβασε» την φάση και βγήκε για να μπλοκάρει, ενώ πρώτη καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο στη συνέχεια, με τον Χατζησάββα να βρίσκει τον Βρεττό, ο τελευταίος σούταρε αλλά ο Παπανικόλας απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 18’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, μετά από φάση διαρκείας στα «καρέ» του Δήμιζα, ο Πιαστόπουλος πήρε τη πρώτη κεφαλιά δίνοντας στον Αρναρέλλη και αυτός με κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 20’ ο Αποστολίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Λουμπάκης με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 23’ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, με τον Χατζησάββα να κλέβει και να δίνει στον Σουρνάκη, αυτός παράλληλα προς τον Βρεττό που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, σούταρε αλλά ο Σικαλιάς με τα πόδια απομάκρυνε και στην επαναφορά ο Κατίδης σούταρε, αλλά ο Βλάχος πάνω από τη γραμμή, απομάκρυνε, αποσοβώντας τον κίνδυνο.

Στο 44’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγγίρη, όμως ο Δήμιζας απομάκρυνε, με το 1-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το Αιγάλεω μπήκε και πάλι δυνατά και στο 55’ έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Δήμιζα να χάνει τη μπάλα, ο Καββαδίας από θέση βολής να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Αποστολίδης απομάκρυνε, ενώ στο 58’ καλό σουτ του Τριμμάτη, μπλόκαρε ο Δήμιζας.

Στο 80’ ο Βουκελάτος στη πρώτη του επαφή με την μπάλα, έπειτα από σέντρα του Αναστασίου, έκανε το 2-0 με κεφαλιά, «σφραγίζοντας» τη νίκη των γηπεδούχων, ενώ στο 8’ ο Τσίτσαρης ανάγκασε τον Δήμιζα σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Καθάριος (87’ Σταματάκης), Τριμμάτης (87’ Μπρέμπος), Αρναρέλλης (46′ Καββαδίας), Τσιλιγκίρης (79′ Τσίτσαρης), Πιαστόπουλος (79′ Βουκελάτος).

Ηρόδοτος: Δήμιζας, Λουμπάκης, Κόρτσαμ, Αργκιλέσι (61’ Γ. Κοιλιάρας), Γκίνη, Καντέ (61’ Δ. Κοιλιάρας), Σουρνάκης, Αποστολίδης, Βρεττός, Κατίδης Χατζησάββας

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (2ος όμιλος)