LaLiga : Στη δεύτερη θέση η Σεβίλλη, 1-0 με Οκάμπος (vid)

Με γκολ του Οκάμπος στο 16ο λεπτό, η Σεβίλλη κέρδισε 1-0 τη Βιγιαρεάλ και μείωσε την απόσταση από την κορυφή της La Liga στους πέντε βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος, πίεσαν το “κίτρινο υποβρύχιο” και κατάφεραν να πετύχουν το γκολ μετά από σέντρα του Ακούνια και κεφαλιά του Οκάμπος.

Η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, είχε το έλεγχο στο παιχνίδι και έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 78ο λεπτό με τον Μορένο, ωστόσο δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και έφυγε ηττημένη από το “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”.

Η Σεβίλλη βρίσκεται στη δεύτερη θέση της κατάταξης με 31 βαθμούς (36 έχει η πρωτοπόρος Ρεάλ), ενώ η Βιγιαρεάλ είναι 12η με 16 βαθμούς και μετράει σχεδόν έναν μήνα χωρίς νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Σεβίλλη (Ζουλιέν Λοπετέγκι) : Μπόνο, Ακούνια (63′ Ογκούστινσον), Μοντιέλ, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ράκιτιτς (57′ Ντιλέινι), Ζορντάν, Φερνάντο, Αλεχάντρο Γκόμεζ (80′ Ελ Χαντάντι), Οκάμπος (80′ Τόρες), Μιρ

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ρούλι, Πεντράθα (72′ Εστουπινάν), Φόιθ, Τόρες, Αλμπιόλ, Μόι Γκόμεζ (46′ Μορένο), Πίνο (72′ Τσουκουέζε), Καπουέ, Παρέχο, Αλκάθερ (62′ Μορένο), Τριγκέρος (62′ Ντιά)