Serie A : Χωρίς να φορτσάρει η Μίλαν, η νίκη αφιερωμένη στον Κιάερ (vid)

Η Μίλαν επικράτησε με 2-0 της Σαλερνιτάνα στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” για τη 16η αγωνιστική της Serie A, σε ένα παιχνίδι που ήταν αφιερωμένο στους… τραυματίες της. Αρχικά στον Σίμον Κιάερ, αφού όπως έγινε γνωστό πριν από τον αγώνα ο Δανός στόπερ θα χάσει τους επόμενους έξι μήνες λόγω ρήξης χιαστού.

Στη συνέχεια, στον Πιέτρο Πελέγκρι, το άλλοτε wonderkid της Ιταλίας, που η καριέρα του καταστράφηκε από σοβαρούς τραυματισμούς. Ο 20χρονος επιθετικός άρχισε για πρώτη φορά βασικός σε αγώνα πρωταθλήματος από τον Σεπτέμβριο του 2017, όμως στο 15′ έγινε αλλαγή λόγω νέου προβλήματος.

Σε αγωνιστικό επίπεδο πάντως, οι “ροσονέρι” δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα κόντρα στους ουραγούς της κατηγορίας. Σε λιγότερο από 20 λεπτά αγώνα ήταν μπροστά με τα γκολ των Φρανκ Κεσιέ και Αλέξις Σαλεμάκερς (τα οποία τα αφιέρωσαν στους τραυματίες συμπαίκτες) και στη συνέχεια έχασαν πολλές ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό, ο Λεάο έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από αριστερά και ο Κεσί από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Στο 18’ οι ροσονέρι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Σαλεμάκερς με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0.

Στο 52ο λεπτό το σουτ του Κεσί πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Μπέλετς, ενώ στο 63’ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είπε όχι σε σουτ του Ντίαθ.

Στο 81’ ο Ντίαθ έχασε απίθανη ευκαιρία από κοντά, ενώ στο 82’ το σουτ του Τονάλι πέρασε λίγο έξω. Το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τη Μίλαν να πανηγυρίζει άλλο ένα τρίποντο την εφετινή σεζόν.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι) : Μενιάν, Φλορέντσι, Ρομανιόλι, Τόμορι, Ερναντές (62’ Μπάλο Τουρέ), Μπακαγιόκοψ (46’ Μπενασέρ), Κεσί (79’ Τονάλι), Σαλεμάκερς, Λεάο (46’ Μεσίας) Ντίαθ, Πελέγκρι (15’ Κρούνιτς)

Σαλερνιτάνα (Στέφανο Κολαντουόνο) : Μπέλετς, Βέσελι, Μπόγκνταν, Γκιομπέρ, Ρανιέρι (79’ Γιαροζίνσκι), Ζορτέα (61’ Κεχρίντα), Ριμπερί (62’ Ντζούριτς), Ντι Τάκιο (46’ Κάστανος), Σκιαβόνε, Κουλιμπαλί, Σίμι (61’ Μπονατσόλι)