Πέντε Μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Para Badminton 2021 για το “Εν Σώματι Υγιεί” (photos)

Με τον μέγιστο δυνατό αριθμό μεταλλίων επέστρεψε από την Αλεξανδρούπολη η αποστολή του “Εν Σώματι Υγιεί” Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας, αποτελούμενη από τρεις αθλητές και τον συνοδό-προπονητή τους.

Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Κλειστό Γυμναστήριο “Φωλέα Κλειώ”, στο Πανεπιστημιακό Κέντρο Αλεξανδρούπολης τηρώντας όλα τα απαιτούμενα υγειονομικά πρωτόκολλα και με την παρουσία πλήθος κόσμου, δημοσιογράφων και των τοπικών αρχών.

Ένα Ασημένιο και δύο Χάλκινα στα Ατομικά

Ο Πετρόπουλος και ο Λούκας κατέκτησαν την δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα στην ενοποιημένη κατηγορία SL4-SU5, ενώ ο Καραγιάννης κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία SL3:

Ένα Ασημένιο και ένα Χάλκινο στα Διπλά Ανδρών SL3-SU5

Στα Διπλά Ανδρών το ζευγάρι Πετρόπουλος/Καραγιάννης κατέκτησε την δεύτερη θέση ενώ ο Λούκας με συμπαίκτη τον Ντεφίδη του Κότινου Αλεξανδρούπολης κατατάχθηκαν τρίτοι.

Λούκας/Ντεφιδης – Ματουσίδης/Σαουλίδης = 0-2
Καραγιάννης/Πετρόπουλος – Λούκας/Ντεφίδης = 2-0
Καραγιάννης/Πετρόπουλος – Ματουσίδης/Σαουλίδης = 0-2

Ενώ διεξήχθησαν εκτός συναγωνισμού Μικτά ζευγάρια αθλητών ορθίων και σε αμαξίδιο, όπου ο Πετρόπουλος με συμπαίκτη τον Φύτρο του Παναθηναϊκού ΑμεΑ, κατέκτησαν την τρίτη θέση.