Γ Εθνική : Πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε στην 4η θέση ο Πόρος (βαθμολογία)

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Πόρος ο οποίος επικράτησε του Αλμυρού με 1-0 για την εξ΄ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Γ Εθνικής και ανέβηκε μόνος στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Πόρος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό είχε καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Νάκα, ενώ λίγο αργότερα η προσπάθεια του Παγώνη από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ.

Οι «μπλε» βρήκαν τελικά το γκολ στο 5ο λεπτό όταν μετά από κάθετη του Καστελλιανάκη ο Αζίζι με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 για την ομάδα του Ανδρέα Σκέντζου.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 15΄ μετά από κόρνερ του Τουγλή ο Ντιατά έπιασε μία κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ! Στο 36΄ ο Αλμυρός είχε νέα καλή στιγμή όταν μετά από λάθος του Παγώνη ο Ντιατά έκλεψε τη μπάλα ωστόσο πριν σουτάρει ο Παπαδομιχελάκης έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.

Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με μακρινό σουτ του Αντωνίου το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Ζαφείρης, ενώ και στο 40ο λεπτό ο γκολκίπερ των «μπλε» ήταν πρωταγωνιστής διώχνοντας σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαλούση.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με τον Πόρο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.

Στην επανάληψη ο Αλμυρός μπήκε δυνατά και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο η προσπάθεια του Πιερτζιάκομι πέρασε άουτ, ενώ ο Ζαφείρης απέκρουσε στην συνέχεια το σουτ του Αντωνίου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεσή τους για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, ενώ ο Πόρος κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα και προσπαθούσε να απειλήσει με κάποιες αντεπιθέσεις.

Παρά τις όποιες προσπάθειες ωστόσο μέχρι το φινάλε το σκορ δεν άλλαξε με τον Πόρο να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο που τον ανεβάζει μόνος στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

το φιλμ του αγώνα στο grandsport.gr

ΑΟ Πόρου : Ζαφείρης, Νάκας (86′ Πανάγου), Μπάμπης, Παπαδομιχελάκης, Παγώνης, Αριστεινίδης, Αζίζι (86′ Πλαϊτάκης), Τσάτσος (66′ Μπέλιτς), Καστελλιανάκης (53′ Στεφανάκης), Πήλιος, Λούσι

Αλμυρός Γαζίου : Χανιωτάκης, Αντωνίου (64′ Ζέλιος), Τουγλής(90′ Κανδυλάκης), Γιαλούσης, Νγκουέμ, Κουράκης (64′ Γαρεφαλάκης), Πιερτζιάκομι, Μπρέγκνα (85′ Χαϊντίνι), Ντιατά, Δαμιανάκης (85′ Κασαπάκης), Ντιονίσιο