Πέρασε και από τη Δράμα ο ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Ταξίδι στη Δράμα για την εξ’ αναβολής 10η αγωνιστική της Handball Premier, είχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Ανατολική Μακεδονία κερδίζοντας με 20-23, επί της Bianco Monte Δράμας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένος στο ματς και βρέθηκε να χάνει με 3-1 και 6-3 στα πρώτα 15 λεπτά. Μετά από ένα τεχνικό τάιμ άουτ του Παναγιώτη Γούσιου οι «μάγκες με τα ασπρόμαυρα» επέστρεψαν προσηλωμένοι στο παρκέ και ισοφάρισαν σε 6-6 με ένα σερί 3-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 8-9 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιώρου. Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 9-9.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο με τον Δικέφαλο να έχει τον πρώτο λόγο επιθετικά χωρίς όμως να μπορεί να ανοίξει διαφορά ασφαλείας. Ο ΠΑΟΚ λίγο πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να τρέξει ένα σερί 4-0 και έκανε το ισόπαλο παιχνίδι παράσταση για έναν, με το σκορ να ανεβαίνει στο 14-18. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα πάγωσε με τους «ασπρόμαυρους» να ελέγχουν το παιχνίδι και να μην αφήνουν τους γηπεδούχους να επιστρέψουν, με το τελικό σκορ να είναι 20-23.

Κλείνοντας, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις μετά την πρόκρισή του στις 16 καλύτερες ομάδες του EHF European Cup και έδειξε την κυριαρχία του στο ελληνικό πρωτάθλημα συνεχίζοντας αήττητος κάνοντας το 8×8.

ΔΡΑΜΑ ’86-ΠΑΟΚ 20-23

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-5, 7-6, 8-8, 9-9 (ημχ.), 12-11, 14-14, 14-17, 15-20, 16-21, 20-23

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Τοζακίδης,Παπάζογλου, Καφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς 4, Νίκολιτς 2, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου 1, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 4, Καβάζης, Λαζαρίδης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 4, Σίνα 4.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 3, Αποστόλου, Μπάρμπας, Σεϊρεκίδης 5, Μανωλούδης 2, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 1, Μισαηλίδης 2, Βελισσαρίου, Δεληζάνος.

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 7/7-4/4