Τέλος η Ευρώπη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 89-83 από τη Φάλκο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για την πέμπτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Basketball Champions League και απώλεσε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο (15-26), με τους «κιτρινόμαυρους» όμως να βελτιώνουν την άμυνά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πλησιάζουν στο -4 (38-42). Η ομάδα από την Ουγγαρία αποσπάστηκε και πάλι φτάνοντας και στο +13 (42-55) στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο, 66-67, επτά λεπτά πριν το τέλος, όμως η Φάλκο ξέφυγε με οκτώ (70-78) με 3:28 να απομένουν. H AEK μείωσε στο σουτ με τρίποντο του Ανγκόλα, 75-78, ωστόσο τα μακρινά σουτ του Βάραντι διασφάλισαν το προβάδισμα της ομάδας του και της χάρισαν τη νίκη.

Ο Έρικ Γκρίφιν με 24 και ο Μπράιαν Ανγκόλα με 22 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ, ενώ ο Μπένεντεκ Βάραντι με 20 και ο Ζόλταν Περλ με 18 πόντους ξεχώρισαν από την Φάλκο.

Πριν την έναρξη του αγώνα αποσύρθηκε η φανέλα με το νούμερο «13» στη μνήμη του Στέβαν Γέλοβατς, που έχασε τη ζωή του.

Δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89