Νίκησε το Περιστέρι και παραμένει αήττητος στη Ρόδο ο Κολοσσός

Συνέχεια στο νικηφόρο εντός έδρας σερί του έδωσε ο Κολοσσός  που επικράτησε στη Ρόδο και τους Περιστερίου με 74-65 για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο γήπεδό τους για τους Ρόδιους που εδραιώνονται στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα έχοντας πλέον ρεκόρ 7-3. Από την άλλη οι «κυανοκίτρινοι» γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα και υποχώρησαν στο 4-6.

Ο Κολοσσός κατάφερε να βρει απαντήσεις στην αντεπίθεση του Περιστερίου Vitabiotics στην τέταρτη περίοδο όταν από το -15 μείωσε στο καλάθι. Με κορυφαίους τους Κένι Γουίλιαμς (23 πόντοι με 5/8 τρίποντα) και Τζόρνταν Φλόιντ (23 πόντοι με 6/8 τρίποντα) οι γηπεδούχοι σούταραν 13/23 τρίποντα ενώ μάζεψαν και 15 παραπάνω (42 έναντι 27) ριμπάουντ.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι πίσω από τα 6,75μ. με 8/27 τρίποντα ενώ όταν κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής έκαναν άστοχες επιθέσεις ώστε να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Ο Έρικ ΜακΚρί με 12 πόντους και ο Ίαν Μίλερ με 10 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του 17χρονου Βαγγέλη Ζούγρη που έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά έχοντας 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό. Βρήκαν πολύ γρήγορα ρυθμό και με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε αγωνιστικών λεπτών προηγήθηκαν με 15-2. Το Περιστέρι προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά (23-12 στο 8′) όμως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Ρόδιους στο +11 με το σκορ 25-14. Με ένα μικρό σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 30-23 στο 15′ και η διαφορά των επτά πόντων διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους (37-30).

Οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι και με τον Μπράουν να τελειώνει δύο φάσεις με κάρφωμα πλησίασαν σε 44-40 στο 24′. Τα επόμενα έξι λεπτά όμως άνηκαν αποκλειστικά τους περιφερειακούς του Κολοσσού. Τρία τρίποντα του Φλόιντ και από ένα των Ξανθόπουλου και Γουίλιαμς έχτισαν ένα επιμέρους 15-4 με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 59-44.

Το Περιστέρι μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο σερί 8-0 με τον Χρυσικόπουλο να μειώνει με τρίποντο σε 59-53 ενώ ένα ακόμη 8-0 λίγο αργότερα με τους Γκρέι και Πέτεγουεϊ έφερε τους «κυανοκίτρινους» σε απόσταση ενός καλαθιού (64-62), ενώ απώλεσαν την ευκαιρία να διευρύνουν κι άλλο το σερί τους. Το τρίποντο του Ξανθόπουλου έβαλε τις βάσεις για σερί 6-0 του Κολοσσού με το οποίο ξέφυγε με 70-62 δύο λεπτά πριν από το τέλος. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη με 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 37-30, 59-44, 74-65.