Premier League : “Βύθισε” ακόμη περισσότερο την Έβερτον η Άστον Βίλα! (vid)

Η Άστον Βίλα έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Έβερτον (0-1), στο Λίβερπουλ και παρέμεινε στην 10η θέση (26β.) της Premier League.

Την ίδια ώρα, η Έβερτον είναι έξι θέσεις χαμηλότερα στην βαθμολογία (16η-19β.), έχοντας και δύο λιγότερους αγώνες, λόγω αναβολών από την πανδημία. Η Άστον Βίλα έχει έναν αγώνα λιγότερο για τον ίδιο λόγο.

Το γκολ του Εμιλιάνο Μπουεντία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημίχρονου, ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους να πετύχουν την 9η νίκη τους στην 22η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος και ενώ το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από την υποδοχή έντονων αποδοκιμασίων στο πρόσωπο του πρώην παίκτη της Λίβερπουλ, Στίβεν Τζέραρντ κατά την είσοδο του προπονητή της Βίλα. Στην επίτευξη του γκολ του Μπουεντιά, οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν αντικείμενα στους συμπαίκτες του σκόρερ.

Έβερτον (Ντάνκαν Φέργκιουσον) : Πίκφορντ, Κένι, Μίνα, Χόλγκεϊτ, Γκόντφρεϊ, Τάουνσεντ (56′ Γκόρντον), Ντουκουρέ (65′ Ονιάγκο), Αντρέ Γκόμες (51′ Άλαν), Γκρέι, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ – Λιούιν

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ) : Μαρτίνες, Κας, Κονσά, Μινγκς, Ντιν, ΜακΓκιν, Ντάγκλας Λουίζ, Ράμσεϊ, Μπουεντία (90+1′ Χάους), Γουότκινς (79′ Ινγκς), Κουτίνιο (74′ Τσικουεμέκα)