Serie A : Ο Τζέκο επανέφερε τις…καρδιές στη θέση τους! (vid)

Με γκολ του Έντβιν Τζέκο στο 90′, η Ίντερ έκανε την ανατροπή κόντρα στη Βενέτσια και διατήρησε το +5 από τη δεύτερη Μίλαν. “Κουλούρια” στη Γένοβα, ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο «Ζουζέπε Μεάτσα», σοκάροντας την Ίντερ. Στο 19ο λεπτό, η Βενέτσια ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, με τον Ανρί να νικάει τον Χαντάνοβιτς με ωραία κεφαλιά.

Το γκολ της Βενέτσια… ξύπνησε τους παίκτες του Ιντζάγκι, με την Ίντερ να φτάνει στην ισοφάριση στο 40ο λεπτό. Ο Νταρμιάν σέντραρε από δεξιά, ο Πέρισιτς έπιασε μονοκόμματο σουτ στο πίσω δοκάρι και ο Λετσερίνι απέκρουσε, αλλά ο Μπαρέλα πλάσαρε από κοντά για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή στην επανάληψη, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Τελικά, η λύτρωση για την Ίντερ ήρθε στο 90΄. Ο Ντιμάρκο σέντραρε από δεξιά και ο Τζέκο έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα της Βενέτσια για το 2-1. 9ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον 35χρονο επιθετικό, που έστειλε τους «Νερατζούρι» στο +5 από τη Μίλαν.