“Σόκαρε” την Ατλέτικο η Λεβάντε! (vid)

Η Ατλέτικο ηττήθηκε εντός έδρας από την ουραγό και ουσιαστικά υποβιβασμένη Λεβάντε με 1-0.

Αυτή ήταν μόλις η 2η νίκη της Λεβάντε στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ η Ατλέτικο έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την Μπαρτσελόνα. Οι Ροχιμπλάνκος έχουν 39 πόντους, όσους και οι Μπλαουγκράνα, με την ομάδα της Μαδρίτης μάλιστα να έχει και ένα ματς περισσότερο.

Από την άλλη η Λεβάντε μπορεί να πήρε το τρίποντο και να έφτασε τους 14 βαθμούς, αλλά απέχει 10 πόντους από την 17η θέση και την παραμονή.

Η Ατλέτικο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, με την Λεβάντε να έχει δύο κλασσικές ευκαιρίες. Στο 21’ με τον Μαρτί και στο επόμενο λεπτό με τον Ντε Φρούτος. Ο Ομπλακ, όμως, και στις δύο περιπτώσεις αντέδρασε σωστά και κράτησε το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι, παρότι είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων. Η μοναδική φορά που απείλησαν με αξιώσεις τον τερματοφύλακα της Λεβάντε ήταν στο 45+1, με τον Λεμάρ. Ο άσος των Ροχιμπλάνκος βρέθηκε στην περιοχή της Λεβάντε, έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Λεβάντε στο 54’ να σκοράρει με τον Μελέρο. Ο Ντε Φρούτος άνοιξε στον συμπαίκτη του και αυτός με διαγώνιο σουτ «πάγωσε» το γήπεδο της Ατλέτικο, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Μετά το γκολ του Μελέρο η Ατλέτικο ανέβασε στροφές και προσπάθησε για την ισοφάριση. Στο 57’ ο διαιτητής της αναμέτρησης αρχικά έδωσε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, αλλά μετά την εξέταση της φάσης στο VAR το πέναλτι ακυρώθηκε για οφσάιντ του Γιορέντε.

Στο 82’ ο Γιορέντε βρέθηκε στην περιοχή της Λεβάντε, σούταρε, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 90’ Λόντι πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Κάρδενας. Στο 90+4’ ο κίπερ της Λεβάντε είπε «όχι» στον Σουάρες, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Ατλέτικο σκόραρε με τον Κορέα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Χιμένεθ, Σάβιτς, Γιορέντε, Ρεϊνίλντο (78’ Λόντι), Κοντογκμπιά, Ντε Πολ (64’ Σουάρες), Κόκε (64’ Βρσάλικο), Λεμάρ (78’ Ερέρα), Κούνια (64’ Φέλιξ), Κορέα.

Λεβάντε (Αλέσιο Λίτσι) : Κάρδενας, Κάσερες, Μιραμόν, Ντουάρτε, Σον, Ρομπέρ Πιέρ, Μελέρο (89’ Κόκε), Πεπελού (89’ Βούκσεβιτς), Μπάρντι, Μαρτί (68’ Ντάνι Γκόμεθ), Ντε Φρούτος (68’ Μοράλες).