Σπουδαίο “διπλό” σε μια δύσκολη έδρα για τον Λεβαδειακό (+vid με στιγμιότυπα)

Κόντρα σε μια ποιοτική ομάδα και σε μια δύσκολη έδρα της κατηγορίας, ο Λεβαδειακός πέρασε νικηφόρα χάρη στο γκολ του Μυτίδη.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας προσπάθησε, όμως τελικά γνώρισε άλλη μία εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα. Οι Βοιωτοί, από την πλευρά τους, πήραν ένα σπουδαίο «διπλό» και διατηρήθηκαν στην κορυφή της γενικής κατάταξης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν στο 3’ με τον Νεκούλ, αλλά στο 15’, έπειτα από συνεργασία των Τσάπρα και Μουτίνιο, ο Μυτίδης πέτυχε το 0-1 για τους «πράσινους». Τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, με την κεφαλιά του Μπαχανάκ να περνάει άουτ. Στο 29’ ήταν η σειρά των «ασπρόμαυρων» να γίνουν επικίνδυνοι, όμως η κοντινή κεφαλιά του Τορίμπιο ήταν άστοχη, ενώ στο 37’ η σέντρα-σουτ του Λεμονή πέρασε άουτ. Παρά την καλή παρουσία, βέβαια, οι γηπεδούχοι έχαναν στο ημίχρονο.

Και στην επανάληψη το σύνολο του Βεργέτη ήταν δραστήριο και έψαχνε την ισοφάριση και είχε δύο καλές στιγμές με τον Αντερέγκεν, στο 60’ και στο 68’. Στο 80’ ο Νεκούλ σούταρε, ο Μάρκοβιτς έχασε την μπάλα, που κατέληξε κόρνερ. Τίποτα δεν άλλαξε και το συγκρότημα του Ταουσιάνη πανηγύρισε στο φινάλε το «τρίποντο».

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης) : Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσσιδόρο, Νεκούλ, Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ (53’ Μπλανκ Καζάου), Λεμονής, Βουό (65’ Μούλερ), Ντέλτερ (87’ Ντέντλερ), Αντερέγκεν.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης) : Μάρκοβιτς, Μπαχανακ, Μεχία, Ρουά Μουτίνιο (65’ Βράκας), Νίκας (46’ Νίλι), Τσάπρας, Τζημόπουλος, Χάμοντ (91’ Λινάρδος), Μυτίδης (76’ Μπαρμπόσα), Παναγιώτου, Πολέττο.