Ασταμάτητη η Κηφισιά, 1-0 τα Χανιά

Η Κηφισιά διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας, φτάνοντας στην τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου επιβλήθηκε εντός έδρας των Χανίων (1-0) για την 23η αγωνιστική της Betsson Super League 2, συνδυάζοντας την κατάκτηση των τριών βαθμών με ωραίο ποδόσφαιρο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 21ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Βαγγέλη Γκότοβου.

Η Κηφισιά έδειξε με το “καλημέρα” πως θέλει όσο τίποτα τη νίκη. Με πίεση ψηλά και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας πήρε από νωρίς πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμέτρηση, φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαζ, ο Αρτυματάς νίκησε κατά κράτος τον προσωπικό στον αέρα, αλλά είδε τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να διώχνουν την μπάλα πάνω στην γραμμή. Στο 12′ ο Καλλέργης απείλησε ξανά από αέρος, η κεφαλιά του δεν ανησύχησε όμως τον Κουτζαβασίλη.

Στο 14ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική φάση των Χανίων, το σουτ που επιχείρησε όμως ο Παράνο δεν ανησύχησε στο ελάχιστο τον Αναγνωστόπουλο.

Η πίεση της Κηφισιάς απέδωσε καρπούς στο 21ο λεπτό. Μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ του Βαζ, ο Γκότοβος έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι και με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας λογαριασμό στη φετινή σεζόν.

Στα επόμενα λεπτά, η Κηφισιά διατήρησε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού, κρατώντας παράλληλα τους φιλοξενούμενους μακριά από την περιοχή της. Έπρεπε να φτάσουμε στο 41′ για να καταγραφεί η δεύτερη τελική των Χανίων, το δυνατό σουτ του Παράνο κατέληξε όμως απελπιστικά άουτ.

Στο 42′ της αναμέτρησης, η Κηφισιά άγγιξε το δεύτερο γκολ. Ο Οικονομίδης συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Καλλέργη, ο οποίος δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον Κουτζαβασίλη σε τετ α τετ, υπό την πίεση των αμυντικών των Χανίων.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να παίξουν ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, αλλά δεν τα κατάφερναν πάντα με επιτυχία. Η Κηφισιά αμύνθηκε εξαιρετικά, κράτησε τα Χανιά μακριά από την εστία του Αναγνωστόπουλου, έχοντας παράλληλα ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της.

Στο 51ο λεπτό σημειώθηκε η πιο απειλητική στιγμή για την άμυνα της ομάδας των Βορείων Προαστίων, όταν ο Βασιλόγιαννης έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή. Η επέμβαση των αμυντικών του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ήταν άμεση, για να διακόψουν εν τη γενέσει την επιθετική ενέργεια των φιλοξενούμενων.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Βαζ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να διώχνει με δυσκολία, ενώ στο 53′ υπήρξε νέα καλή στιγμή για την Κηφισιά με τον Παπασάββα, ο οποίος έστειλε έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Χανίων.

Τα Χανιά έψαχναν τρόπους για να καταγράψουν τελικές φάσεις, αλλά το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, όπως αυτό του Βάρκα στο 65ο λεπτό.

Στο 77′ ήταν η σειρά του Οικονομίδη να απειλήσει από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τεττέι απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο με εξαιρετική ντρίμπλα, με τον Κουτζαβασίλη να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 87′ με πρωταγωνιστή τον Τεττέι, ο οποίος απέφυγε τρεις αντιπάλους για να ακολουθήσει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, που κατέληξε άουτ.

ΠΑΕ Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Να (59′ Παυλάκης), Αρτυματάς, Γκότοβος, Παλασέφσκι, Παπασάββας, Βαζ (80′ Ντοριβάλ), Καλλέργης, Οικονομίδης (90′ Σωτηράκος), Τεττέι.

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος) : Κουτζαβασίλης, Καμαρά (55′ Κογιέτ), Καψάλης (46′ Φόμπι), Πατάπης, Τσαμούρης, Ντος Σάντος, Παναγιωτούδης (82′ Ζιούλης), Παράνο, Βάρκας (70′ Τριανταφυλλάκος), Βασιλόγιαννης, Κόλλας.