«Διπλό»… οξυγόνο για τον Διαγόρα στη Ριζούπολη

Ο Διαγόρας Ρόδου νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ Β στη Ριζούπολη και πήρε βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια του να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Μετά από δύο σερί ήττες δίχως σκορ ο Διαγόρας επέστρεψε στις επιτυχίες νικώντας, εκτός έδρας,. την ΑΕΚ Β’ με 1-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» που χρησιμοποίησαν αυτή τη φορά τη Ριζούπολη ως έδρα (μετά τα Σπάτα, το Αιγάλεω, την Καλλιθέα και το ΟΑΚΑ…) δεν κατάφεραν ούτε στο δεύτερο ματς με τον Νίκο Παναγιωτάρα στον πάγκο τους να φτάσουν στην επιτυχία.

Έτσι μετά από δύο σερί ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1) ηττήθηκαν από τους, τρίτους από το τέλος Δωδεκανήσιους με το μίνιμουμ σκορ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 17ο λεπτό ο Ζούνης μετά από ατομική ενέργεια και τρομερό σουτ από τα 30 μέτρα!

Στην επανάληψη ο σκόρερ αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Η αντίδραση της «Ένωσης» εκφράστηκε στο 21′ με σουτ του Γερολέμου, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση!

Στο υπόλοιπο του ματς οι (τύποις) γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά ο Ιατρούδης στην επανάληψη έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει πλασάροντας άουτ, ενώ ζήτησαν χωρίς να εισακουστούν πέναλτι για μαρκάρισμα στον Γερολέμου.

ΑΕΚ Β (Νίκος Παναγιωτάρας): Γκίνης, Ραντόνια, Λάτσι, Αρβανίτης, Γιαννούτσος (73′ Ρουκουνάκης), Μπάμπης (57′ Τζούντα Γκαρσία), Μουστακόπουλος, Γερολέμου, Κοσίδης (57′ Ιατρούδης), Γιούσης, Μιτάι (80′ Παρράς).

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Ζούνης (64′ λ.τ Παραστατίδης), Ρουγκάλας, Μπούμπας, Λαμπίρης, Γιώργου, Τσιαντούλας, Τοπάλ, Μπαστιάνος, Σινγκ.