LaLiga : Του…under το κάγκελο στα σημερινά ματς, στην 6η θέση ανέβηκε η Βιγιαρεάλ (vids)

Σπουδαία νίκη για την Έλτσε που επικράτησε με 1-0 της Γρανάδα εκτός έδρας και «καθάρισε» ουσιαστικά με την υπόθεση παραμονή. Στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού έμειναν οι γηπεδούχοι που μετρούν πλέον δέκα σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, με τελευταίο τους τρίποντο στις 22 Δεκέμβρη το 2-1 επί της Ατλέτικο.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρησε ήρθε στο 11ο λεπτό όταν ο Μίγια βρήκε τον Φιδέλ που νίκησε τον Μαξιμιάνο σε τετ α τετ για το 0-1. Η Γρανάδα πίεσε πολύ για το γκολ στο δεύτερο μέρος, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες, με μεγαλύτερη όλων το δοκάρι του Μίγια στο 58′, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Ο αγαπημένος αντίπαλος στην καριέρα του Ντάνι Παρέχο είναι η Θέλτα και σκόραρε ξανά απέναντι της μετά από υπέροχη ασίστ του Τριγκέρος (64′). Πέτυχε το όγδοο γκολ απέναντι της σε 17 ματς στην καριέρα του.

Το φινάλε ήταν εφιαλτικό πάντως για την Βιγιαρεάλ με την Θέλτα να χάνει τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση από το 90ο ως το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Βιγιαρεάλ άντεξε, κράτησε το μηδέν για δωδέκατη φορά φέτος και με την νίκη της ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.